VII edycja projektu “Lekcje z ZUS”

lekcje z ZUS

VII edycja projektu “Lekcje z ZUS”

ZUSProjekt jest kierowany do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych. Do tej pory wzięło w nim udział blisko 323 tysięcy uczniów z 1500 szkół.

„Lekcje z ZUS” zawierają treści z podstawy programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, wiedza o społeczeństwie oraz podstawy programowej kształcenia w zawodach, m.in. technik rachunkowości, technik administracji, technik handlowiec i technik ekonomista.

Organizator:

 • przygotował bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczyciela i uczniów („Zeszyt nauczyciela”
  i „Zeszyt ucznia), gotowe scenariusze lekcji oraz stronę internetową www.zus.pl/edukacja,
 • zapewnia indywidualne wsparcie eksperta ZUS – opiekuna merytorycznego projektu,
 • udostępnia dodatkowe materiały informacyjne o ubezpieczeniach społecznych,
 • wystawia nauczycielom zaświadczenia o udziale w projekcie edukacyjnym,
 • zaprasza na szkolenia, konferencje, seminaria i wykłady z zakresu ubezpieczeń społecznych organizowane wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Uniwersytetami Pedagogicznymi.

 

Projekt ma swoją stronę na Facebooku, która zawiera wiele treści merytorycznych publikowanych kilka razy w tygodniu. Wśród nich można znaleźć m.in.:

 • ciekawostki na temat ubezpieczeń społecznych i ZUS,
 • animacje poradnikowe,
 • infografiki i dane liczbowe,
 • fakty i mity o ubezpieczeniach,
 • relacje z wydarzeń edukacyjnych, które organizuje ZUS,
 • materiały partnerów medialnych np. Bryk.pl, Interia.pl.

 

Grafiki opisane są w taki sposób, aby mogły z nich korzystać także osoby, które używają czytników ekranu (niedowidzący i niewidomi).

Wszystkie materiały dydaktyczne do lekcji udostępnione są też w wersji elektronicznej.

„Lekcje z ZUS” objęli honorowym patronatem: Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zwieńczeniem projektu „Lekcje z ZUS”  jest olimpiadaWarto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”Od 2014 r. wzięło w niej udział ponad 153 tys. uczniów z całej Polski, z czego w roku szkolnym 2019/2020 aż 35 tyś. z blisko 1000 szkół.

Olimpiada jest trzyetapowa (szkolna, regionalna i centralna). Na uczestników etapu centralnego czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe  (laptopy, tablety, czytniki e-booków) oraz indeksy i punkty w rekrutacji na uczelnie wyższe. Laureaci otrzymują między innymi indeksy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

22 kwietnia 2020 r. Minister Edukacji Narodowej ogłosił, że olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” znalazła się w wykazie olimpiad tematycznych MEN. Niesie to wymierne korzyści zarówno uczniom, jak i samym szkołom.

Uczniowie, którzy kształcą się w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości oraz zostaną laureatami olimpiady będą zwolnieni w roku szkolnym 2021/2022 r. z części pisemnej egzaminu zawodowego, która będzie dotyczyć kwalifikacji EKA.05 – „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”.

W roku szkolnym 2019/2020 w „Lekcjach z ZUS” z terenu działania Oddziału w Bydgoszczy w lekcjach wzięło udział ponad 4550 uczniów z 60 szkół, z których do sprawdzenia swojej wiedzy przystąpiło blisko 1500  z 36 szkół. Ze względu na sytuację epidemiologiczną olimpiada zakończyła się na II etapie, a zwycięski zespół otrzymał tytuł finalisty, a trzy z najwyższą punktacją – nagrody rzeczowe.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Joanna Karsznia, telefonicznie pod numerami 52 3418124, 502007721 lub elektronicznie: joanna.karsznia@zus.pl. Na ten adres e-mail należy przesłać zgłoszenie do projektu wraz z informacją, czy przesłać Państwu materiały dla nauczycieli i uczniów w formie papierowej i dla ilu uczniów. W formie elektronicznej dostępne są na stronie ZUS.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7161517

Skip to content