Uroczystość nadania imienia pilota Ryszarda Witkowskiego i wręczenie sztandaru Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym

Uczniowie przepasani szarfami biało-czerwonymi trzymają sztandar szkolny podczas uroczystości.

Uroczystość nadania imienia pilota Ryszarda Witkowskiego i wręczenie sztandaru Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym

Logo Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym

Uroczystość nadania imienia pilota Ryszarda Witkowskiego oraz wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej zgromadziła wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty pani Beata Sikorska, Dyrektor Delegatury w Toruniu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy pani Irena Zielińska, Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego pan Andrzej Siemianowski, Zastępca Wójta Gminy Lubicz pan Wojciech Rakowiecki, Przewodniczący Rady Gminy Lubicz pan Marcin Różycki, przedstawiciele władz miasta Milanówka na czele z Burmistrzem panem Arturem Niedzińskim, córka Patrona szkoły pani Grażyna Witkowska. Uroczystość zgromadziła bardzo wielu zasłużonych lotników, przyjaciół i współpracowników Ryszarda Witkowskiego, przedstawicieli Aeroklubów w Poznaniu, Olsztynie, Wrocławiu, Warszawie i Toruniu, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Jednostki Wojskowej Grom oraz 56 Bazy Lotnictwa z Inowrocławia.

Uczniowie szkoły i mieszkańcy Młyńca Pierwszego mieli okazję spotkać się trzykrotnie z pilotem Ryszardem Witkowskim (1926-2022), który urodził się w Milanówku, żył i pracował w Warszawie, ale część jego rodziny nadal mieszka w gminie Lubicz. Całe swoje życie związał z lotnictwem, był pilotem szybowcowym, samolotowym, inżynierem lotniczym, pilotem doświadczalnym oraz instruktorem lotniczym. Zaliczany jest do grona pięciu pierwszych Polaków, którzy uzyskali licencje pilotów śmigłowcowych. Na śmigłowcu SM-1 ustanowił rekord świata w czasie wznoszenia na 3000 metrów w klasie śmigłowców napędzanych silnikiem tłokowym. Jego profesjonalizm potwierdzają otrzymane odznaki: Srebrna Odznaka Szybowcowa od 1948 roku i Diamentowa od 1965 roku. Międzynarodowa Federacja Lotnicza w Lozannie uhonorowała go w 2017 roku Złotym Medalem Wiropłatowym. W czasie II wojny światowej, jako żołnierz Armii Krajowej, działał w osłonie tzw. zrzutów cichociemnych. W 1993 roku został odznaczony Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, natomiast w 2009 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem pamiątkowej tablicy przed budynkiem szkoły. Delegacje przybyłych gości składały kwiaty w asyście honorowej Wojska Polskiego. Poczet sztandarowy wciągnął flagę na maszt. Niespodziankę przygotowała pani Grażyna Witkowska, córka Patrona szkoły, dzięki której nad zgromadzonymi krążył śmigłowiec. Z kolei Aeroklub Pomorski w Toruniu zaprezentował szybowiec. Po mszy świętej w kościele parafialnym w Gronowie uczestnicy uroczystości udali się do hali Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie. Po powitaniu gości i uczniów Dyrektor Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym pani Mariola Marcinkowska przypomniała sylwetkę Patrona. Następnie odczytano Uchwałę Rady Gminy Lubicz o nadaniu Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym imienia pilota Ryszarda Witkowskiego oraz wręczono akt nadania sztandaru szkole. W obecności uczestników uroczystości przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar. Społeczność szkolna wraz z gośćmi odśpiewała hymn szkoły – „Marsz Lotników Polskich”.

Zabierając głos podczas uroczystości Kujawsko-Pomorska Wicekurator Oświaty pani Beata Sikorska wskazała na znaczenie posiadania przez szkołę patrona w budowaniu jej tożsamości. Podkreśliła, iż uczniowie szkoły w Młyńcu Pierwszym mieli szczęście, że poznali człowieka, który został patronem szkoły. Z kolei pan Wojciech Rakowiecki, zastępca wójta Gminy Lubicz przemawiając, stwierdził, że szkoła nosząca imię pilota Ryszarda Witkowskiego będzie miejscem, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, tak jak rzeczywistością stały się marzenia młodego Ryszarda o lataniu.

Na spełnienie tych marzeń nie trzeba było długo czekać, gdyż dyrektor szkoły poinformowała, iż Instytut Lotnictwa w Warszawie, w którym Ryszard Witkowski pracował, ufundował uczniom wycieczkę do Instytutu. W programie znajdzie się zwiedzanie Instytutu, obserwacja eksperymentów i doświadczeń, a także rozmowy z pilotami. W ten sposób przed szkołą w Młyńcu Pierwszym szeroko otwierają się drzwi do lotniczego świata.

_

2 lipca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337790

Skip to content