Uniwersyteckie przedszkole w Śródmieściu

Uniwersyteckie przedszkole w Śródmieściu

Uniwersytet Kazimierz Wielkiego w Bydgoszczy - logo monochrom, bez tła.

Trwają przygotowania do budowy uniwersyteckiego żłobka i przedszkola. W nowej palcówce prowadzonej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego znajdzie się miejsce dla ponad 130 dzieci. W nowym budynku, który powstanie u zbiegu ulic M. Ogińskiego i L. Sieńki znajdzie się także część dydaktyczna dla studentów pedagogiki.

W sumie placówka będzie mogła przyjąć ok. 100 dzieci przedszkolnych i 32 żłobkowych. Uniwersyteckie przedszkole i żłobek to z jednej strony odpowiedź na potrzeby edukacyjne i badawcze kadry naukowo-dydaktycznej i osób studiujących. Z drugiej strony, równie istotnej, nowa inwestycja będzie odpowiedzią na potrzeby rodziców, w tym oczywiście także tych pracujących i kształcących się na UKW.

Uczelnia już w 2022 roku złożyła wniosek do MEiN o sfinansowanie tej inwestycji. Koncepcja została przygotowany przez zespół nauczycieli akademickich Wydziału Pedagogiki, przy wsparciu pracowników administracji. Obecnie trwa procedura związana z wyborem wykonawcy prac projektowych i budowlanych. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji wyceniły wartość prac na kwoty 16,5 do 30 mln zł. Po wyborze wykonawcy i podpisaniu umowy prace projektowe wraz z  budowlanymi zajmą około 2 lat.

W ramach inwestycji  wzniesiony zostanie nowy, trzykondygnacyjny budynek dydaktyczny z funkcją przedszkola i żłobka wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Energooszczędny obiekt  wyposażony ma być w niskoemisyjne źródła ciepła i fotowoltaikę. Wszystkie elewacje jako frontowe mają utrzymywać wysoki standard architektoniczny. W budynku znajdą się m.in. część wejściowa, 4 sale przedszkolne, 2 żłobkowe  kuchnia z zapleczem, część administracyjna,  część dydaktyczna, sanitariaty, zaplecze techniczne. W obiekcie planowane są również sale dydaktyczne, pracownia logopedyczna i pokoje do pracy cichej dla studentów, dzięki czemu stanie się on miejscem praktyk. Przy budynku powstaną także plac zabaw, tereny zielone, miejsca postojowe. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: bydgoszcz.pl

_

2 kwietnia 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7049616