31 sty Uczenie się przez dociekanie, czyli o nowoczesnych metodach nauczania – konferencja KPCEN Toruń
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu zaprasza na wojewódzką konferencję Uczenie się przez dociekanie, czyli o nowoczesnych metodach nauczania, która odbędzie się 20 lutego 2020 r., w godz. 15.30–19.00, w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu (plac bł. S. W. Frelichowskiego 1).
Założeniem konferencji jest zachęcenie nauczycieli do pracy metodami IBSE (Inquiry Based Science Education), IBL (Inquiry Based Learning) itp. Tak pojęte nauczanie daje dzieciom możliwość poczucia się naukowcami oraz wspomaga wypracowanie nawyku sceptycznego, krytycznego podejścia do informacji, teorii i prawd. Podejście to łączy różne dziedziny nauki, uczy interdyscyplinarnie, a jednocześnie daje możliwość włączenia w proces nauczania najbliższe otoczenie ucznia, na przykład rodziców czy dziadków. Pomimo, że nauczanie metodami badawczymi generuje hałasy, zapachy, ruch i może denerwować, wymykać się spod kontroli, to podczas konferencji będziemy chcieli przekonać nauczycieli, że jest ono niezwykle skuteczne. Zachęcać do wykorzystywania nowoczesnych metod będą:
- Stanisław Dylak z wykładem Uczenie się przez dociekanie, budowanie wiedzy przez ucznia;
- Dawid Łasiński (Pan Belfer) z wykładem Moc kreatywności, czyli o tym, co nam jeszcze zostało;
- Łukasz Sporny (Centrum Chemii w Małej Skali) z wykładem Doświadczaj i odkrywaj – IBSE w praktyce.
W drugiej części konferencji zostaną przeprowadzone warsztaty dla nauczycieli:
Studio foto-video w kieszeni – poznaj moc kreatywności ukrytą w Twoim smartphonie – Dawid Łasiński (Pan Belfer) oraz Paleta natury – metoda IBSE – Łukasz Sporny (Centrum Chemii w Małej Skali).
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Prelegenci: prof. dr. hab. Stanisław Dylak, emerytowany profesor UAM, aktywnie zajmujący się metodyką nauczania; Dawid Łasiński – nauczyciel chemii i bloger, autor filmików „Pan Belfer”; Łukasz Sporny – Centrum Chemii w Małej Skali.