„Uczę się z ANWILEM” – VI Edycja w ELEKTRYKU

„Uczę się z ANWILEM” – VI Edycja w ELEKTRYKU

Zespół Szkół Elektrycznych Włłocławek

W Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku dobiega końca realizacja projektu „Od elektryka do automatyka” – 3.0 – obsługa i programowanie modułów logicznych w Zespole Szkół Elektrycznych finansowanego ze środków Fundacji ANWIL w ramach konkursu grantowego „Uczę się z ANWILEM” – VI edycja”.
W ramach projektu uczniowie klas 2TA, 3TA i 3TA5 kształcący się w zawodzie technik elektryk pod opieką nauczycieli zbudowali 16 edukacyjnych stanowisk treningowych umożliwiających nabycie bardzo poszukiwanych na współczesnym rynku pracy umiejętności w zakresie obsługi i programowania układów logicznych PLC. Każde ze stanowisk wyposażone jest w moduł logiczny EATON EASY E4, zasilacz, zestaw symulacyjny KA-LOGO!-IO-Simulator oraz urządzania dodatkowe w postaci czujników zbliżenia lub drgań a także specjalistyczne licencjonowane oprogramowanie narzędziowe Easy Soft 7. Zaletą zbudowanych układów jest prostota w użytkowaniu, szczególnie dla początkujących użytkowników rozpoczynających naukę programowania sterowników PLC. Stanowiska edukacyjne ze sterownikiem EASY E4 pozwalają uczniom na naukę tworzenia nieskomplikowanych układów sterowania zarówno w instalacjach domowych jak i przemysłowych. Dodatkową zaletą podczas nauki obsługi tych urządzeń okazało się jest oprogramowanie w języku polskim. Uczniowie, którzy zapoznali się z programowaniem układów automatyki na stanowiskach z modułami logicznymi EASY E4 z powodzeniem będą wykorzystywać zdobyte umiejętności w programowaniu bardziej rozbudowanych sterowników PLC SIEMENS S7-1200, w które wyposażone są stanowiska zbudowane we wcześniejszych edycjach Konkursu grantowego Uczę się Anwilem.
Główne metody zajęć opierały się na zasadzie ćwiczeń praktycznych obejmujących: montaż, obsługę i programowanie układów automatyki wyposażonych w moduły logiczne EASY E4 oraz prezentowanie wykonanych działań. Niemal wszystkie działania miały charakter zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie z bardzo dużym zaangażowaniem włączyli się w realizację projektu i po wakacjach będą kontynuować naukę programowania modułów i sterowników logicznych PLC.
Za realizację projektu odpowiadał Piotr Misiak, przy wsparciu Jacka Kandyby oraz Wojciecha Kaczmarka.

 

Źródło: zsel.edu.pl

Fot. zsel.edu.pl

4 lipca 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165235

Skip to content