“U sąsiadów olendrów” już w tę niedzielę

grafika wydarzenia z domem olenderskim i informacjami o atrakcjach

“U sąsiadów olendrów” już w tę niedzielę

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logo

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza 10 września 2023 r. w godz. 11.00-17.00 na  drugą odsłonę imprezy “U sąsiadów olendrów”, która odbędzie się w Olendreskim Parku Etnograficznym w Małej Nieszawce.

Przede wszystkim będzie można wziąć udział w tradycyjnym kopaniu ziemniaków!  Zobaczycie, jak dawniej wyglądała praca przy wykopkach z wykorzystaniem konia, a jak dziś, przy użyciu nowoczesnych maszyn rolniczych. No i co najważniejsze! Będziecie mogli samodzielnie zbierać, sortować i pakować ziemniaki do wielkich wiklinowych koszy! Kto się zmęczy, może położyć się i odpocząć na przygotowanych w sadzie kocach piknikowych.

Ale to nie koniec atrakcji! Na podwórzu zagrody z Kaniczek czekać będzie na naszych gości wielkie pranie! Cynkowe balie i wiadra, tary i drewniana pralka, stosy klamerek, a dla odważnych krochmal! Nie zabraknie kolekcji żelazek na duszę i tradycyjnego magla.

A że jesień to czas przygotowywania zapasów na zimę, zobaczycie również liczne pokazy z tym związane, jak kiszenie kapusty, smażenie powideł czy tłoczenie oleju, posłuchacie wykładu pszczelarza Macieja Żuchowskiego o „Rodzinie pszczelej i produktach pszczoły miodnej”.

Oczywiście jak zawsze i tym razem będzie można wziąć udział w ciekawych warsztatach, np. uwić sobie wianek, upiec i udekorować pierniki, pomalować ceramiczne buciki, ukręcić sznur czy dowiedzieć się jak zbierać i suszyć zioła.

Aktorzy z teatru “Humoreska,” wcielą się w dawnych mieszkańców olenderskiej wsi. Spotkacie ich podczas zwiedzania zagród, gdzie obejrzeć będzie można specjalnie na tą okazję przygotowane aranżacje opowiadające o kiszeniu kapusty, wykopkach i krochmaleniu tkanin.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy wiejski plac zabaw ze szczudłami, konikami na biegunach i drewnianymi klepakami.

Będzie można również wziąć udział w nietypowym plenerze malarskim, haftować i cerować oraz oczywiście jeździć konno!
Dużą atrakcją będzie możliwość przypłynięcia do naszego skansenu flisackimi łodziami, które czekać będą na uczestników na toruńskiej przystani AZS (godz.: 10.00, 12.00, 14.00, zapisy: www.wolnawisla.pl).

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz żywności ekologicznej, rękodzieła oraz ziół. W wydzielonej strefie kulinarnej zjecie tradycyjne pyszności, oczywiście na bazie ziemniaka, ale nie tylko, napijecie się kawy czy skosztujecie pachnących słodkości.
Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 14 zł, rodzinny – 40 zł do kupienia w kasie przed imprezą lub online: https://www.bilety24.pl/…/1412-u-sasiadow-olendrow…

Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury, a patronem Województwo Kujawsko-Pomorskie.Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje, Edycja 2023 oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

7 września 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165140

Skip to content