U kogo w Toruniu zamówić portret? Wszechstronny Carl Bonath – przyczynek do związków fotografii i malarstwa (14 czerwca)

U kogo w Toruniu zamówić portret? Wszechstronny Carl Bonath – przyczynek do związków fotografii i malarstwa (14 czerwca)

Książnica Kopernikańska w Toruniu zaprasza 14 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 na cykl spotkań poświęconych sztuce i kulturze dawnego Torunia: Zabytki młodszego pokolenia – Retro to, na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej.

Cykl tematycznie nawiązuje do konferencji Zabytki młodszego pokolenia przygotowywanych od 2015 r. przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Książnicę Kopernikańską. W trakcie comiesięcznych spotkań omawiane są zagadnienia, którym poświęcono uwagę podczas kolejnych sesji sympozjum. Owe tematy powracają do nas w nowych wersjach – znacznie rozszerzonych, uzupełnionych o najnowsze ustalenia, zilustrowanych większą liczbą materiałów ikonograficznych i opatrzonych autorskim komentarzem Katarzyny Kluczwajd.

Katarzyna Kluczwajd: Czwarte spotkanie poświęcimy przede wszystkim Carlowi Bonathowi, znanemu fotografowi oraz, jak się okazało, niezłemu malarzowi. Jego autorstwa portret burmistrza Torunia Georga Kerstena z 1910 roku, ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, stanowi punkt wyjścia dla rozważań na temat związków fotografii i malarstwa, w historii sztuki mało dostrzeganym i słabo rozpoznanym. To także opowieść o tym, jaki kontakt ze sztuką mieli torunianie w 4. ćwierci XIX w., a także w pierwszych latach XX stulecia. A cała historia rozpoczęła się od zabytku całkiem innego rodzaju – od… łańcucha burmistrza Torunia ze zbiorów Muzeum Okręgowego.

Fot. Archiwum Państwowe w Toruniu, Atelier Carla Bonatha w Podgórzu, fragment pocztówki, przed 1914 r.

8 czerwca 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131446