Tydzień Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy

Tydzień Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy

Tydzień Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy

14 marca w Centrum Innowacyjnej Edukacji w Toruniu odbędzie się inauguracja obchodów “Światowego Tygodnia Mózgu”. W Bydgoszczy i grodzie Kopernika przygotowano wykłady, a w toruńskiej części wydarzenia będzie można uczestniczyć w pokazach przygotowanych przez studentów kognitywistyki i psychologii UMK.

– “Tydzień Mózgu” jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, o jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Cieszymy się, że w tym roku będziemy mogli spotkać się stacjonarnie w Centrum Innowacyjnej Edukacji na wykładach i pokazach – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Zarówno my, jak i wykładowcy nie mogliśmy doczekać się kontaktu z publicznością. Wykorzystując nasze doświadczenia z pandemii, będziemy transmitowali online wykłady. Chcemy, aby osoby zainteresowane tematami prelekcji, a niekoniecznie mogące przybyć do Torunia czy Bydgoszczy, mogły wziąć w nich udział – dodaje.

Za program merytoryczny wykładów jest odpowiedzialna dr Małgorzata Gut z Instytutu Psychologii UMK. – Będziemy mieli okazję wysłuchać prelekcji poświęconych problemom wpływu COVID-19 na funkcjonowanie mózgu, mózgowych korelatów przekonań religijnych, treningów funkcji poznawczych u osób starszych czy nerwicy natręctw u dzieci i młodzieży – mówi. – Nie zabraknie również spotkań poświęconych dwujęzycznemu umysłowi, empatii, dyskalkulii, zaburzeniom mowy oraz starzeniu się mózgu. Pod względem prelegentów i tematyki to chyba najlepsza do tej pory edycja wydarzenia – podkreśla.

Wykład inauguracyjny “Zrozumieć NeuroCOVID-19: nowe wyzwania i znane problemy neuropsychologii klinicznej” wygłosi prof. dr hab. Emilia Łojek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie będzie można obejrzeć na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 10:00. Po wykładzie zaplanowano pokazy popularnonaukowe studentów kognitywistyki i psychologii toruńskiego uniwersytetu, które potrwają do godz. 13:00. Udział w pokazach jest bezpłatny. Nie ma konieczności rejestracji.

Również w poniedziałek (14.03.) o godz. 19:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędzie się wykład “W poszukiwaniu mózgowych korelatów przekonań religijnych“, który zaprezentuje dr hab. Magdalena Senderecka, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego. We wtorek (15.03.) dr n. med. Iwona Makowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi omówi temat nerwicy natręctw u dzieci i młodzieży. W środę będzie okazja, aby wysłuchać prelekcji “Na neuronalnych szlakach empatii: od współodczuwania do przyjmowania perspektywy innych”. W czwartek dr Małgorzata Gut wyjaśni neurobiologiczne przyczyny problemów z matematyką. Będzie mowa o podłożu dyskalkulii i próbach jej pokonania. W piątek o godz. 17:00 w CIE będzie można wziąć udział w wykładzie poświęconym zaburzeniom mowy, który wygłosi dr hab. Aneta Szymaszek z Pracowni Neuropsychologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.

Za wyjątkiem piątkowego wykładu wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 19:00. Stacjonarnie w Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz online na kanale You Tube Młyna Wiedzy.

Wykłady w Bydgoszczy

W części bydgoskiej “Tygodnia Mózgu” zaplanowano wykłady w siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Jagiellońskiej 9. We wtorek (15.03.) będzie można wysłuchać wykładu dr Ludmiły Zając-Lamparskiej z Wydziału Psychologi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego: “Czy warto stosować nowe technologie w treningach funkcji poznawczych u osób starszych?”. Środa będzie okazją do poznania zagadek dwujęzycznego umysłu, które przedstawi dr hab. Zofia Wodniecka-Chlipalska, prof. UJ z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W czwartek o godz. 17:00 odbędzie się wykład online dr Agnieszki Dębskiej z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN: “Jak zmienia się mózg, gdy uczymy się czytać i pisać?”. W piątek (18.03.) odbędzie się wykład dr. n. med. Marka Jurgowiaka z Collegium Medicum UMK: “Mózg a starzenie. Czy mózg może starzeć się zdrowo?”.

Wykłady (poza piątkowym) odbywają się o godz. 17:00. Spotkanie o starzeniu się mózgu odbędzie się o godz. 19:00. Na ten wykład zapraszają Młyny Rothera w Bydgoszczy.

Wykłady odbywające się w bydgoskim Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli będzie można również zobaczyć w Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz na kanale You Tube K-PCEN.

Udział w wydarzeniach “Tygodnia Mózgu” jest bezpłatny. Harmonogram (wykładów) jest dostępny na stronie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz stronie “Tygodnia Mózgu”.

Organizatorami “Tygodnia Mózgu” są: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Partnerami wydarzenia są: Instytut Psychologii UMK, Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy oraz Młyny Rothera w Bydgoszczy.

1 marca 2020 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337630

Skip to content