Trzy najpopularniejsze języki programowania – zacznijmy od podstaw!

Komputer, tablet, smartfon z kodem w różnych językach programowania na ekranach.

Trzy najpopularniejsze języki programowania – zacznijmy od podstaw!

Ministerstwo Cyfryzacji - logo

Obecnie na świecie istnieją tysiące języków programowania. Skąd jednak wiedzieć, których warto się nauczyć? Dziś chcemy przedstawić trzy, cieszące się największą popularnością wśród programistów z całego świata. Jeśli chcecie rozpocząć przygodę z programowaniem, jesteście w najlepszym miejscu!

Nie od dziś wiadomo, że umiejętność programowania stała się jedną z kompetencji jutra. To właśnie dzięki programowaniu m.in. możliwości urządzeń cyfrowych stale rosną, odkurzacze same sprzątają mieszkania, a roboty stają się coraz bardziej precyzyjne. Chcielibyście zostać specjalistami w tej branży? Postawcie z nami pierwszy krok!

Kiedy zacząć naukę programowania?

O tym, jak cenna jest to umiejętność wiedzą już nawet…przedszkolaki! Coraz częściej w ofercie zajęć placówek wczesnoszkolnych pojawia się nauka kodowania poprzez zabawę. Wszystko za sprawą korzyści, jakie niesie ze sobą umiejętność programowania, a są to między innymi:

  • rozwój myślenia logicznego i krytycznego,
  • skupienie się na konkretnym celu,
  • szukanie alternatywnych rozwiązań,
  • wytrwałość w dążeniu do wyznaczonych celów,
  • kreatywne wyrażanie siebie,
  • planowanie długoterminowe,
  • budowanie pewności siebie,
  • ćwiczenie cierpliwości,
  • doskonalenie organizacji pracy.

 

Nic więc dziwnego, że programowanie cieszy się tak dużą popularnością. Szczególnie, że naukę można rozpocząć w każdym wieku! Jeśli chcecie sprawdzić, który język najbardziej przypadnie Wam do gustu, skorzystajcie z darmowych kursów dostępnych na naszej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła: „Do czego można wykorzystać język JavaScript?”„Podstawy języka Python”„Język SQL, czyli jak rozmawiać z bazą danych”. Nakursy on platformie znajdziecie łącznie 37 e-kursów dotyczących programowania – zajrzyjcie do nich koniecznie! Wszystkie są bezpłatne!

Poznaj możliwości JavaScript

Jednym z najbardziej uniwersalnych języków programowania na świecie jest obecnie JavaScript. Jeśli wiążecie z programowaniem swoją przyszłość albo szukacie nowej pasji, warto rozpocząć tę przygodę od podstaw. Z jednym z kursów na OSE IT Szkole możecie się dowiedzieć, do czego można wykorzystać język JavaScript. Pisanie stron internetowych, stworzenie własnej gry od podstaw, aplikacji na smartfony czy oprogramowania dla robotów to tylko niektóre z możliwości! Podczas kursu zobaczycie, jak fragmenty języka wykorzystywane są na stronach internetowych – to doskonałe wprowadzenie do podstawowych konstrukcji tego języka. Stworzycie także pierwszy własny program do gry w Sudoku.

Python od podstaw

Umiejętność kodowania stale zyskuje na popularności i nie jest już rozumiana wyłącznie jako napisanie programu w konkretnym języku. Pojęcie to traktuje się zdecydowanie szerzej, jako proces – od rozwiązania problemu, określenia go, przez znalezienie i opracowanie rozwiązania oraz zaprogramowanie go, aż do przeprowadzenia testów. Od kilku lat w czołówce najbardziej pożądanych języków wśród programistów znajduje się Python. Jego możliwości są bardzo szerokie: świetnie sprawdzi się w przypadku analizy danych, tworzenia stron internetowych czy programowania systemowego. Dodatkowym atutem Pythona jest stosunkowo łatwa nauka tego języka, a to dzięki temu, że jego składnia jest zbliżona do naturalnej i w głównej mierze bazuje na języku angielskim. Rozpocznijcie Waszą przygodę od kursu „Podstawy języka Python”, podczas którego zapoznacie się z podstawowymi konstrukcjami składniowymi, obsługą plików oraz wyjątków. Kurs ten jest również idealnym wprowadzeniem w świat programowania.

SQL wciąż w czołówce

SQL (ang. Structured Query Language) to język, który pojawił się już w 1974 roku i wciąż jest jednym z najpopularniejszych języków programowania. Swoje zastosowanie znajduje głównie w modyfikacji i zarządzaniu danymi w relacyjnych bazach danych. Jeśli pracujecie z bazami danych, których struktura opiera się na wierszach i kolumnach znajdujących się w tabelach, to właśnie SQL stanie się Waszym najlepszym przyjacielem! Możliwości, jakie daje ten język, są skupione głównie wokół działań związanych z bazami danych. Przetwarzanie danych w przypadku istnienia wielu powiązanych ze sobą tabel stanie się dzięki językowi SQL niezwykle proste, szybkie i intuicyjne. Chcecie dowiedzieć się, jak rozmawiać z bazą danych? Koniecznie zajrzyjcie do kursu na OSE IT Szkole. Zdobędziecie dzięki niemu wiedzę na temat podstaw tego języka oraz statycznych i dynamicznych baz danych.

Każdy język daje inne możliwości, jednak nauka podstaw pozwala na zrozumienie, czym tak właściwie jest programowanie. Wielkimi krokami zbliżają się wakacje – to dobra okazja, by czas wolny wykorzystać do nauki czegoś nowego. Może się okazać, że programowanie zainteresuje Was tak bardzo, że stanie się Waszą pasją czy pomysłem na życie!

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

_

21 czerwca 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165151

Skip to content