Tramwaj znów zaparkował przy dawnej zajezdni

Tramwaj znów zaparkował przy dawnej zajezdni

Przy parku trampolin na ul. Zygmunta Augusta ustawiony został stary tramwaj. Przypomina o historii budynku, który był pierwszą zajezdnią tramwajową w Bydgoszczy.

Charakterystyczna hala z wejściem od strony ul. Zygmunta Augusta i przylegająca do ul. M. Langiewicza to dawna zajezdnia tramwajowa. Budynek powstał w 1888 roku, kiedy to w Bydgoszczy uruchomiono sieć tramwajów konnych.

Częścią zabudowań była między innymi stajnia, ponieważ wagony w pierwszych latach ciągnęły konie. Dopiero w 1896 roku wprowadzono trakcję elektryczną. Zajezdnia, po uruchomieniu nowego obiektu w 1959 roku przy ul. Toruńskiej, z czasem pełniła już tylko funkcję warsztatów naprawczych.

Ostatecznie zamknięto je w 1997 roku. Budynek o powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowych został w 2016 roku zaadaptowany na park trampolin “Jumpin Palace”. Inwestor wzmocnił i oczyścił ściany, przebudował dach oraz wstawił nową stolarkę okienną i drzwiową. Budynek został ocieplony od wewnątrz oraz wyposażony w nowe instalacje. Inwestorowi udało się przebudować obiekt zachowując historyczną bryłę oraz część detali.

Teraz o jego tramwajowej przeszłości przypomina jeszcze ponad 40-letni tramwaj. To Düwag M8C, kursujący od 1977 roku w Mülheim an der Ruhr. W 2016 roku kilka pojazdów wycofywanych z  niemieckiego miasta sprowadziły Tramwaje Elbląskie, które po kilku latach wraz z wymianą taboru również wycofano z użytku. Tramwaje tego typu sprowadzane przede wszystkim w latach 90. XX wieku do Polski nazywano często „Helmutami”.

Fot. www.bydgoszcz.pl

Więcej informacji i zdjęć na stronie bydgoszcz.pl

31 grudnia 2021 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,683,429