Toruński Festiwal Słów | Zbigniew Rokita | Spotkanie autorskie

TFS: Zbigniew Rokita

Toruński Festiwal Słów | Zbigniew Rokita | Spotkanie autorskie

Dwór Artusa - logo

Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie? „Kim jestem?” Ile tożsamości może kryć się pod jedną skórą? Kto lub co nas konstruuje? Pierwszym wydarzeniem Toruńskiego Festiwalu Słów będzie spotkanie autorskie z reportażystą, laureatem podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 oraz nieformalnym specjalistą do spraw tożsamości – Zbigniewem Rokitą.

Zbigniew Rokita jest reporterem i redaktorem, specjalizującym się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Pochodzi z Gliwic, natomiast całe swoje dorosłe życie spędził poza Śląskiem. Dopiero podczas pracy nad książką „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” negocjując swój etnos, powrócił do rodzinnych stron. Mętność i nieklarowność kultury może stanowić problem w jej upodmiotowieniu – między innymi właśnie o tym opowiada wielokrotnie nagradzany reportaż Rokity. Śląsk jawi się wielu jako mglista, mityczna kraina, która nie ma wyraźnego szkicu, a stopień jego autonomii jest wypadkową ścierania się historii z konfliktami pamięci. Rokita, zestawiając udokumentowane fakty z rodzinnymi wspomnieniami, pokazuje, że tożsamość Ślązaków jest niezwykle skomplikowaną i jednocześnie szalenie interesującą materią. „Na Śląsku dzieje się jak wszędzie, ale bardziej”.

Na skutek rewolucji godności młode pokolenie Ślązaków coraz częściej mówi o swoich korzeniach. Podczas spotkania z pewnością poruszymy takie zagadnienia, jak tożsamość etniczna i narodowa, a także będziemy mogli zadać autorowi zuchwałe pytanie: gdzie jest to tytułowe „Kajś”.

Spotkanie poprowadzi Witold Kanicki – historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a także rodowity Ślązak.


Zbigniew Rokita – redaktor i reporter, laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Jego książka „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu. Autor sztuki teatralnej „Nikaj” (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk).

Partner wydarzenia: Wydawnictwo Czarne.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Partnerzy Festiwalu: Narodowe Centrum Kultury, Gmina Miasto Toruń, Powiat Toruński, Księgarnia Kafka i Spółka, Hotel Mercury, coffee & tea DEPOT, Fabryka cukiernicza Kopernik.

Patronat medialny Festiwalu: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA, Radio PiK, Oto Toruń, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Sponsor Festiwalu: PGE Toruń S.A.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencja. Edycja 2022.

Kiedy: 18.06.2022 (sobota), godz. 18:00

Gdzie: Sala Wielka

Wstęp wolny!

15 czerwca 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7051804