05 cze Toruński Festiwal Książki 2018 – spotkania z autorami literatury dziecięcej
Toruński Festiwal Książki to nie tylko spotkania z autorami piszącymi dla dorosłych czytelników. To również niepowtarzalna okazja, by spotkać się z pisarzami tworzącymi dla dzieci i młodzieży. W tym roku organizatorzy zaprosili do Torunia siedmioro takich twórców.
6 czerwca, godz. 10.00
JAKUB SKWORZ Filia nr 4 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Poznańska 52
Jakub Skworz zaraża entuzjazmem i pewnie dlatego jest lubiany przez najmłodszych czytelników. Do tej pory napisał 8 książek dla dzieci. Wcześniej pracował jako redaktor miesięczników lifestylowych. Już jako szesnastolatek przeprowadził serię wywiadów ze znanymi Polakami, m.in. Krzysztofem Zanussim, Markiem Konradem, Grzegorzem Turnauem oraz Jackiem Santorskim. Męskie rozmowy nastolatka rozeszły się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy. W październiku 2017 r. ukazała się jego najnowsza książka – „Adaś Mickiewicz – Łobuz i mistrz”, pierwsza z cyklu powieści dla młodzieży, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski. Obecnie pracuje nad książką o Marii Skłodowskiej-Curie. Spotkanie z Jakubem Skworzem zainauguruje „dziecięcą” część Toruńskiego Festiwalu Książki. Więcej informacji: 56 651 36 85.
7 czerwca, godz. 10.00
PRZEMYSŁAW WECHTEROWICZ Filia nr 7 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Okólna 169
Entuzjastyczna – tak można określić jego twórczość. „Czy ktoś widział zajączka?”, „Śnieżek i Węgielek”, „Każdy kot ma dwa końce” – to tylko niektóre tytuły książek napisanych przez Przemysława Wechterowicza z myślą o dzieciach. Przyznacie, że brzmią uroczo, prawda? Pisarz będzie drugim gościem Książnicy Kopernikańskiej, który odwiedzi nasze miasto w ramach Toruńskiego Festiwalu Książki. Spotkacie się z nim w bibliotece na Rudaku (dojazd autobusem linii nr 12 – do samego końca trasy). Przemysław Wechterowicz debiutował w 2008 roku książką „Wielkie marzenia”. Jest jednym z najczęściej tłumaczonych na języki obce polskich autorów literatury dla dzieci. Jego książeczki zostały przełożone na 18 języków! Za „Proszę mnie przytulić” otrzymał Nagrodą Literacką m. st. Warszawy. Więcej informacji: 56 654 78 52.
11 czerwca, godz. 10.00
PAWEŁ BERĘSEWICZ Filia nr 12 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Fałata 35
Paweł Beręsewicz pisze opowiadania, powieści i wiersze. Oczywiście dla dzieci. Jest również tłumaczem z języka angielskiego. Do Torunia przyjedzie po raz kolejny; już nawet nie potrafimy zliczyć, ile razy był naszym gościem. Dlaczego tak chętnie go zapraszamy? Bo dzieciaki go uwielbiają. I prawdę mówiąc, trudno im się dziwić – jego spotkania autorskie to dwie godziny humoru i zabawy. Paweł Beręsewicz zyskał popularność dzięki serii książek o rodzinie Ciumków („Ciumkowe historie w tym jedna smutna”, „Wielka wyprawa Ciumków”). Był wielokrotnie wyróżniany – m.in. Nagrodą Literacką m. st. Warszawy (2010), Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego (2006, 2011). Jego książki „A niech to czykolada!”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” oraz „Noskawery” trafiły na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Więcej informacji: 56 652 09 80.
12 czerwca, godz. 10.00
ELIZA PIOTROWSKA Filia nr 11 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Żwirki i Wigury 39/41
Jeśli znacie Tupcia Chrupcia, to pewnie znacie też Elizę Piotrowską. To ona jest autorką serii książeczek o rezolutnej myszce. Warto dodać, że pani Eliza nie tylko pisze, lubi też rysować – zilustrowała kilka książek. Oprócz tego zawodowo – uwaga! – zajmuje się historią sztuki (a to nie przelewki). Poza tym współpracuje z czasopismami dla najmłodszych („Świerszczyk”, „Mały Przewodnik Katolicki”) oraz pismami dla dorosłych poświęconymi literaturze dla dzieci. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów literackich, plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych. W Toruniu opowie o swoich najnowszych książkach. Są to: „Ogóras. Ale jazda!” oraz „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie czyli kogel-mogel dla dociekliwych”. Więcej informacji: 56 652 90 82.
13 czerwca, godz. 10.00
WOJCIECH WIDŁAK Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Jęczmienna 23
Wojciech Widłak to autor ponad 30 książek dla dzieci, wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko”, w którym zadebiutował w 1998 roku. Popularność przyniosła mu seria opowieści o Panu Kuleczce. Pan Kuleczka to idealny dorosły. Dyskretnie towarzyszy zabawie i dba, by podczas harców na podwórku nikomu nic się nie stało. Jest tolerancyjny, ale też uczy poszanowania reguł. Na co dzień opiekuje się rozbrykaną kaczką Katastrofą, spokojnym psem Pypciem i rozlataną muchą Bzyk-Bzyk. I jak pewnie się domyślacie w domu Pana Kuleczki nigdy nie jest nudno. Podczas spotkań z Wojciechem Widłakiem zresztą też. Więcej informacji: 56 621 08 69.
14 czerwca, godz. 10.30
MARCIN PAŁASZ Filia nr 16 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Raszei 1
Pisarz, autor słuchowisk, członek Polskiej Sekcji IBBY. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Debiutował w 2004 roku książką “Opowieści z Krainy Potworów”. Nie planował kariery pisarskiej – pierwszą powieść napisał dla chrześniaka Krzysia. Rękopis trafił do wydawnictwa Nasza Księgarnia, które niedługo potem kupiło prawa do “Opowieści…”. I tak oto “mimochodem” i “przy okazji” został pisarzem. Bardzo lubi zwierzęta, które często goszczą w jego książkach. Z natury jest optymistą – mówi, że optymizm to jego drugi zawód. Poza tym uwielbia dobrą herbatę, jeszcze lepsze książki oraz śliwki w czekoladzie. Nie cierpi ciętych kwiatów. Więcej informacji: 56 610 67 59.
15 czerwca, godz. 9.00
JOANNA FABICKA Filia nr 6 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Lelewela 3
Autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zawodowo zajmuje się również filmem; montowała m.in. nominowaną do Oscara „Męską sprawę”. Wśród czytelników popularność przyniosła jej bestsellerowa (wielokrotnie wznawiana) seria o dojrzewaniu Rudolfa Gąbczaka i jego dysfunkcyjnej rodzinie. Najnowszy tom jego przygód („Rudolf Gąbczak i stan wyjątkowy”) to opowieść o dorosłym już Rudolfie i jego 10-letniej córce. Więcej informacji: 56 655 18 48.
WSTĘP NA WSZYSTKIE SPOTKANIA JEST BEZPŁATNY