Toruńska Noc Naukowców 2020

Toruńska noc naukowców- ilustracja

Toruńska Noc Naukowców 2020

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zaprasza 25 września 2020 r. na kolejną edycję Toruńskiej Nocy Naukowców. W tym roku w hybrydowej formie, ale z szansą na ustanowienie rekordu Guinnessa.

Jak co roku w ostatni piątek września CNMW organizuje wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika Toruńską Noc Naukowców. Do Waszej dyspozycji będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania z naukowcami i transmisja z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w tym – wyjątkowym roku – wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka organizatorzy spróbują pobić rekord Polski i ustanowić rekord Guinnessa, przeprowadzając doświadczenie „pasta dla słonia”. Obecny rekord Polski wynosi 10 m3. – Zależy nam na pobiciu tego rekordu, a przede wszystkim ustanowieniu nowego rekordu świata. Obecnie wynosi on 275,91 m3. My chcemy osiągnąć podczas naszej próby 300 m3 – mówi Mateusz Węgorowski z Bio-Clean.

„Pasta dla słonia” to substancja, która powstaje w wyniku reakcji: nadtlenku wodoru (H2O2), detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu (KI), który jest katalizatorem. Piana powstaje dzięki obecności detergentu, ale różni się od tej, którą mamy w trakcie kąpieli czy podczas mycia naczyń. W tych przypadkach małe bąbelki piany wypełnione są powietrzem. W przypadku „pasty dla słonia” bąbelki wypełnia tlen uwalniany z nadtlenku wodoru. Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. – Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i piana wręcz tryska z naczynia – wyjaśnia Mateusz Węgorowski.

Próbę pobicia/ustanowienia rekordu będzie można zobaczyć o godz. 17.30 za parkingiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W przestrzeni wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowano cztery stanowiska, z których będzie można skorzystać w trakcie wydarzenia. Zagrać w grę „Zaprojektuj miasto”, dzięki której można zaplanować nowoczesne i funkcjonalne miasto, przeprowadzić obserwacje pod lupą oraz sprawdzić jakimi właściwościami charakteryzują się różnorodne materiały. W sali na drugim piętrze będzie można zobaczyć animację poświęconą naukowcom, którzy zmienili oblicze polskiej nauki.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował różnorodne pokazy, wykłady i doświadczenia, które będzie można śledzić na żywo w Internecie za pośrednictwem kanału UMK TV na YouTube. Transmisję z UMK będzie można zobaczyć również na dużym ekranie w przestrzeni wystawy „Rzeka”.

Zwiedzanie wystaw w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i ekspozycji „Ścieżki dorastania” (dostępna w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji) odbędzie się w godz. 18.00-20.00 i 20.00-22.00. Bilet na wieczorne zwiedzanie w cenie 10 zł na oba budynki można kupić poprzez system online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba dostępnych w sprzedaży biletów jest ograniczona.

Więcej informacji: przejdź.

Fot. CNMW

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7641070

Skip to content