Toruńska Noc Naukowców 2018

Toruńska Noc Naukowców 2018

5 lokalizacji, 14 aktywności popularnonaukowych, w tym zwiedzanie wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, pokazy, warsztaty i wykłady przygotowane przez uczelnie regionu – to główne atrakcje “Toruńskiej Nocy Naukowców”, która 28 września odbędzie się w Toruniu. Gościem specjalnym wydarzenia jest Wiktor Niedzicki, znany popularyzator nauki. Twórca programów telewizyjnych “Laboratorium”, “Nauka od kuchni” czy “Nobel dla Polaka”.

Organizatorem wydarzenia są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Toruńska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie w rocznym planie działalności naszego centrum nauki – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor centrum nauki. – Zachęcam do tego, aby skorzystać z szeregu aktywności przygotowanych przez nasze Centrum i partnerów. Każda z nich jest wyjątkowa. Wybór z pewnością nie będzie łatwy, ale na pewno każdy z uczestników znajdzie dla siebie interesujące wydarzenia – dodaje. – Noc Naukowców to dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu szansa, by jasno mówić o tym, co skomplikowane. Podczas tegorocznej edycji opowiadając o biologii, chemii, filologii, matematyce, medycynie i psychologii społecznej przesuniemy relacje jasności do skomplikowania poza horyzont zdarzeń – wyjaśnia Aleksander Anikowski, kierownik Działu Promocji i Informacji UMK.

Tradycyjnie podczas Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zwiedzić bezpłatnie wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wejściówki na dwugodzinne tury rozpoczynające się o godz. 18:00, 20:00 i 22:00 będzie można odebrać na pół godziny przed rozpoczęciem każdej z tur. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie udostępniona wystawa fotografii pokazujących piękno krajobrazów Antarktyki, a także charakterystyczne dla tego obszaru gatunki zwierząt. Środowisko przyrodnicze tego obszaru jest badane przez polskich naukowców od ponad 40 lat. Badania prowadzone są w oparciu o zasoby o zasoby Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, założonej w roku 1977 na zachodnim wybrzeżu Zatoki Admiralicji na Wyspie Króla Jerzego. W związku z jej zeszłorocznym jubileuszem, na wystawie fotografii będzie też można obejrzeć filmy wspominające wydarzenia towarzyszące założeniu Stacji oraz prezentujące jej aktualną działalność. Wystawa jest efektem współpracy Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Przed budynkiem centrum nauki będzie można zajrzeć do namiotu historycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zapoznać się z badaniami realizowanymi przez “BabyLab” oraz wziąć udział w warsztatach “Łowcy gwiazd”. – W trakcie zajęć zaprezentujemy możliwości jakie dają nam obywatelskie projekty naukowe należące do organizacji Citizen Science Alliance. W trakcie warsztatów ustalimy jaki jest cel konkretnych projektów astronomicznych oraz wskażemy uczestnikom w jaki sposób mogą wesprzeć pracę naukowców – wyjaśnia Elżbieta Ragan-Drozd z Młyna Wiedzy.

Przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży odbędą się pokazy przygotowane przez pracowników i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. O godz. 18:30 odbędzie się pokaz doświadczenia z półkulami magdeburskimi, do którego zostaną zaproszeni uczestnicy Nocy Naukowców. Na godz. 21:15 zaplanowano wyjątkowy pokaz przygotowany przez chemików.

Przy wejściu do budynku MCSM (parter) w godz. 18:00-22:00 będą dostępne stanowiska “Świat zmysłów” przygotowane przez Klub Nauczyciela “Belferski Młynek”, działający przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Będzie można przyjść i pobawić się swoimi zmysłami. Próbom poddamy swój wzrok, słuch, smak, dotyk i węch. Znajdzie się również strefa dla najmłodszych, którzy również będą mogli poznawać swoje zmysły, głównie dotyk i wzrok – mówi Bartosz Woźniak z Młyna Wiedzy.

W patio MCSM (parter) odbędą się prezentacje naukowców z UMK oraz wykłady przygotowane przez Wiktora Niedzickiego i dr. Marka Jurgowiaka z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Formuła prezentacji naukowców zakłada 3-minutowe wystąpienia i siedem minut na pytania i odpowiedzi. O godz. 20:15 Wiktor Niedzicki wspólnie z uczestnikami wydarzenia zastanowi się nad tym czy nauka jest nam potrzebna. – Mamy komunikację, mamy jedzenie, opiekę medyczną, to może nauka rzeczywiście nie jest nam potrzebna – pyta przewrotnie popularyzator nauki. Godzinę później Marek Jurgowiak poruszy temat związany z nauką i pseudonauką w kreowaniu wiedzy medycznej. O godz. 22:15 ponownie na scenie pojawi się Wiktor Niedzicki, który – tym razem – przedstawi historię brudu.

W salach MCSM (1. piętro) odbędą się warsztaty przygotowane przez pracowników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Wyższej Szkoły Gospodarki. Uniwersytet przygotował warsztaty poświęcone tangramom, kedronom, mandalom oraz kodowaniu. Zajęcia będą odbywały się w godz. 18:00-22:00. Z kolei Wyższa Szkoła Gospodarki przeprowadzi trzy edycje warsztatów związanych z programowaniem LEGO Mindstorm oraz wstępem do fotografii otworkowej.

Informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz w serwisie społecznościowym Facebook.

Fot. Andrzej Romański (UMK)

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7034032