Toruń stratosferyczną stolicą Polski

Toruń stratosferyczną stolicą Polski

Near Space Conference

 

15 wykładów, 3 starty misji stratosferycznych, 3 warsztaty, piknik popularnonaukowy i blisko 120 uczestników z Polski, Europy i świata – tak przedstawia się program trzeciej konferencji stratosferycznej “Near Space”, która w najbliższą sobotę, 22 września b.r. odbędzie się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Prekonferencja rozpocznie się dzień wcześniej na podtoruńskim poligonie. Wystartuje z niego misja stratosferyczna, a w siedzibie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Bill Brown (gość specjalny wydarzenia) przeprowadzi warsztaty związane z organizowaniem misji stratosferycznych.
W sobotę na godz. 9.45 zaplanowano rozpoczęcie konferencji. Uczestnicy wysłuchają 15 prezentacji dotyczących bliższego i dalszego kosmosu. Jedna z nich będzie poświęcona “Gwieździe Polski”, polskiemu balonowi stratosferycznemu wielokrotnego użytku, który został skonstruowany w ramach projektu polskich naukowców pod koniec lat 30-tych XX wieku. Wykłady wygłoszą m.in. Bill Brown, uważany za jednego z prekursorów badań stratosferycznych, Dariusz Brzozowski, rekordzista Polski w locie balonem na wysokość oraz Andrzej Kotarski, uczestnik prac przy pierwszym polskim satelicie Ziemi.
Warsztaty o komunikacji 
W ramach konferencji odbędą się również warsztaty w jęz. angielskim, przygotowane przez czeskich i słowackich partnerów wydarzenia. Zajęcia przygotowane przez Słowaków są poświęcone technologiom komunikacyjnym wykorzystywanym w lotach balonów stratosferycznych, natomiast warsztat czeski dotyczy łączności satelitarnej. Zapisy na zajęcia są możliwe na stronie internetowej CNMW.
Kosmiczny piknik 
Piknik odbędzie się na parkingu przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godz. 10.00-12.00 i 13.00-15.00. Uczestnicy będą mieli możliwość m.in. zmierzenia ciśnienia w balonach napełnionych powietrzem i helem, sprawdzenia jaki ciężar można podnieść przy pomocy balonu napełnionego helem, wziąć udział w zabawie z  balonami lżejszymi od powietrza, zagrać w grę planszową i wcielić się w pilota rakiety, samolotu lub balonu, a także poeksperymentować z niskimi temperaturami. Nie zabraknie także wystrzeliwania rakiet wodnych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Starty balonów stratosferycznych 
Start misji stratosferycznych zaplanowano na godz. 12.00. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć w jaki sposób przygotowuje się i realizuje tego typu starty. Uczestnicy pikniku zobaczą starty trzech balonów stratosferycznych. Kapsuły podczepione pod balony wyniosą szereg eksperymentów przygotowanych przez uczniów z Polski, Czech oraz Słowacji. Na pokładzie znajdzie się też sprzęt przygotowany przez gościa konferencji Billa Brown ze Stanów Zjednoczonych.
Strona internetowa konferencji: nearspace.pl.
Konferencja została dofinansowana przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w ramach projektu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy “Citizen science close to space”.
Patronat nad konferencją objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Torunia, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polska Agencja Kosmiczna. Patronat medialny: Kosmonauta.net.

Fot. Duńczyk Mads Wilson podczas ubiegłorocznej konferencji “Near Space”

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646173

Skip to content