Toruń i okolice w walce z najeźdźcą ze wschodu – spacer 100 lat po zakończeniu wielkiej wojny z bolszewikami (16 sierpnia)

Spacery tematyczne

Toruń i okolice w walce z najeźdźcą ze wschodu – spacer 100 lat po zakończeniu wielkiej wojny z bolszewikami (16 sierpnia)

Spacer historyczny, podczas którego poznamy przebieg Bitwy Warszawskiej i sytuację Torunia w tamtym czasie, bolszewicy bowiem pojawili się na Bielawach (IV Armia gen. Aleksandra Szuwajewa i korpus konny Gaja-Chana), szukając przeprawy przez Wisłę. Byli tu krótko, dwa dni, i tu dowiedzieli się, że Bitwa Warszawska została rozstrzygnięta, wobec czego pośpiesznie ewakuowali się na Prusy Wschodnie.

Wcześniej w czerwcu 1920 Oficerska Szkoła Obserwatorów Lotniczych ewakuowana została z Warszawy do Torunia. Komendant szkoły, por. obs. Wiktor Szandorowski z personelu szkoły utworzył 4 eskadrę „Toruńską” pod dowództwem kpt. pil. Stanisława Rybki. Eskadra toruńska do akcji lotniczej pod Warszawą włączyła się 12 sierpnia przejmując na siebie większą część zadań wywiadowczych. Spacer będzie okazją do poznania toruńskich bohaterów biorących udział w Bitwie Warszawskiej.

/ Toruń i okolice w walce z najeźdźcą ze wschodu – spacer 100 lat po zakończeniu wielkiej wojny z bolszewikami
16.08.2021 (poniedziałek), godz. 18.00

Prowadzenie: Marcin Orłowski
Miejsce spotkania: przed wejściem na cmentarz wojskowy na ul. Grudziądzkiej
Bilety: klik!

2 sierpnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185057

Skip to content