“Toruń – Getynga. 40 lat partnerstwa” – wystawa

“Toruń – Getynga. 40 lat partnerstwa” – wystawa

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na otwarcie wystawy „Toruń – Getynga. 40 lat partnerstwa”, które odbędzie się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, 24 czerwca o godzinie 14.00.

Współpraca miast trwa już od 40 lat. Zaczęła się w innych niż obecnie warunkach politycznych. Na początku głównym celem było porozumienie polsko-niemieckie i przezwyciężanie stereotypów. Wybuch stanu wojennego spowodował, że władze miejskie Getyngi, razem z miejscową prasą, rozpoczęły akcję zbierania pieniędzy dla przyjaciół z Torunia. Przyłączyli się do niej artyści, przedsiębiorcy i tysiące obywateli Getyngi. Z biegiem czasu bardzo duży początkowo dystans pomiędzy miastami zaczął się zmniejszać. Proces ten przyśpieszył po wejściu Polski do Unii Europejskiej. W dniu dzisiejszym współpraca pomiędzy miastami wygląda już zupełnie inaczej niż na początku. Oba miasta mogą pochwalić się nowymi inwestycjami i projektami. Jesteśmy partnerami. Od dawna przyjaźń między miastami uważana jest za wzorcową. Pomimo że Toruń ma kilka miast partnerskich, to właśnie Getynga może być stawiana za wzór współpracy. Oprócz samorządów współpracują ze sobą uniwersytety, szkoły, kluby sportowe, teatry, środowiska artystyczne a także lekarze, policjanci, strażacy, przewodnicy oraz wielu innych.

Wystawa jest próbą przedstawienia w pigułce 40 lat współpracy pomiędzy Toruniem i Getyngą. Na poszczególnych planszach przedstawiono początki współpracy, porozumienie ramowe pomiędzy miastami, postać Artura Leviego – inicjatora współpracy. Na następnych planszach pokazano wspólne inicjatywy Torunia i Getyngi, takie jak obozy wakacyjne „Młodzież dla pokoju”, Nagroda Miast Partnerskich im. S.B. Lindego czy odbudowa Dworu Mieszczańskiego. Kolejne plansze poświęcone są współpracy policjantów i strażaków, wymianie kulturalnej, naukowej i zawodowej pomiędzy miastami a także współpracy samorządowców z Torunia i Getyngi. Wystawa będzie eksponowana na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Toruń – Getynga. 40 lat partnerstwa
Otwarcie: 24 czerwca 2018 godzina 14.00

Miejsce: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

Kurator: Robert Żytkowicz

Opracowanie plastyczne: Jacek Nawrocki

Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6874099