Toruń bliżej kosmosu

Toruń bliżej kosmosu

Młyn Wiedzy w Toruniu

30 września w Centrum Innowacyjnej Edukacji rozpocznie się 8. edycja konferencji stratosferycznej NEAR SPACE. W programie znalazły się wykłady, prezentacje, pokazy w mobilnym planetarium i obserwacje nocnego nieba.

Konferencja jest organizowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Fundację Copernicus Project. – Wydarzenie jest forum wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z eksploracją stratosfery i kosmosu. W tym roku zmieniliśmy formułę konferencji i wprowadziliśmy dwa bloki: popularnonaukowy, adresowany do osób zainteresowanych kosmosem oraz stratosferyczny, który adresujemy do osób amatorsko i profesjonalnie zajmujących się działalnością w obszarze stratosfery i kosmosu – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Konferencja rozpocznie się w ostatni piątek września (30.09.) wykładem prof. dr hab. Andrzeja Strobla, który opowie o Drodze Mlecznej. Prelekcja odbędzie się w Centrum Innowacyjnej Edukacji o godz. 12:00. Wstęp na wykład jest wolny. Będzie transmitowany na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W piątek w Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędą się również dwa wykłady. Pierwszy “Kosmos w naszym domu” zaprezentuje Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki, dziennikarz radiowy i telewizyjny. Twórca programów m.in.: “Laboratorium”, “Kuchnia”, “Klinika chorych maszyn” czy “Nobel dla Polaka”. Prelekcję zaplanowano o godz. 18:00. Godzinę później będzie można spotkać się z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi, twórcami serwisu CRAZY NAUKA, którzy opowiedzą o dezinformacji naukowej dotyczącej badań kosmosu.

W godz. 18:00-22:00 na parking przed głównym budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w mobilnym planetarium będzie można zobaczyć pokazy “Kolorowy Wszechświat”, a także prowadzić obserwacje nocnego nieba za pomocą teleskopów i lunet. W pokazie w planetarium może jednorazowo uczestniczyć 20 osób. Organizatorzy zakładają, że w każdej godzinie odbędą się trzy prezentacje.

W sobotę (1 października) organizatorzy zapraszają na blok popularnonaukowy, który odbędzie się w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji. O godz. 11:00 zaplanowano wykład Aleksandry i Piotra Stanisławskich, którzy opowiedzą o fake newsach o kosmosie. W samo południe rozpocznie się wykład dra Tomasza Książczyka, który spróbuje odpowiedzieć na pytanie “czy pantofelek może mieć coś wspólnego z kosmosem?”. O godz. 13:30 i 15:30 odbędą się pokazy popularnonaukowe “Kosmiczne sztuczki Wiktora”, które poprowadzi Wiktor Niedzicki. Ze względów organizacyjnych w wykładach i pokazach może wziąć udział ok. 100 osób.

O godz. 13:00 rozpocznie się blok stratosferyczny, który jest adresowany do osób amatorsko i profesjonalnie zajmujących się tematyką bliskiego kosmosu. Będzie realizowany online, a rejestracja jest prowadzona za pośrednictwem strony nearspace.pl.

Udział w wydarzeniach konferencji NEAR SPACE jest bezpłatny.

—————————————-

Działanie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą “Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Nr projektu SONP/SP/514221/2021. Kwota dofinansowania 32 574 zł, całkowita wartość projektu 42 074 zł.

9 września 2022

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646102

Skip to content