To już V Edycja „Uczę się ANWILEM” w Zespole Szkół Elektrycznych

To już V Edycja „Uczę się ANWILEM” w Zespole Szkół Elektrycznych

Zespół Szkół Elektrycznych Włłocławek      Fundacja Anwil nowe logo

W Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku trwa realizacja projektu “Od elektryka do automatyka – 2.0 oraz obserwacje tła kosmicznego w Zespole Szkół Elektrycznych” finansowanego ze środków Fundacji „ANWIL” w ramach konkursu grantowego „Uczę się z ANWILEM” – V edycja.
W pierwszej części projektu realizowana jest kontynuacja działań związanych z zapoznaniem uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku z rozwiązaniami w zakresie automatyki przemysłowej. W ramach zajęć projektowych uczniowie klasy 2TA kształcący się w zawodzie technik elektryk przeprowadzili rozbudowę stworzonych w poprzedniej edycji konkursu edukacyjnych stanowisk treningowych zawierających sterowniki logiczne PLC Simatic S1200 oraz urządzenia peryferyjne. Rozbudowa 8 stanowisk polegała m.in. na wykonaniu zabudowy i montażu paneli dotykowych KTP400, switchy przemysłowych, przetworników temperatury oraz elementów sterowania i sygnalizacji. Po wykonaniu montażu nowych elementów systemu, uczniowie przeprowadzali próbne uruchomienie rozbudowanych stanowisk oraz testy łączności z komputerem.Kolejna część tego zadania projektu to nauka programowania sterowników przemysłowych PLC.

Druga część projektu dotyczy budowy zestawu anten i sprzętu umożliwiającego:

  • odbiór telemetrii i sygnałów retransmitowanych przez sztuczne satelity Ziemi;
  • odbiór sygnałów odbitych od rojów meteorytów oraz obserwację elektromagnetycznego tła kosmicznego wysyłanego przez obiekty astronomiczne;
    nasłuch rozmów prowadzonych z astronautami na stacji orbitalnej ISS;
  • odbiór wielu innych ciekawych sygnałów jak obsługa ruchu lotniczego, praca amatorskich radiostacji itp.

 

W chwili obecnej trwają prace montażowe anten niezbędnych do przeprowadzenia odbioru wymienionych sygnałów. W prace bardzo aktywnie zaangażowali się uczniowie klasy 2TFG5 kształcący się w zawodzie technik teleinformatyk.Część zajęć projektu włączona została w tok lekcyjny, a pozostałe elementy projektu odbywały się w formie pozalekcyjnej.

Opiekę nad uczniami w projekcie sprawują nauczyciele Zespołu Szkół Elektrycznych: Piotr Misiak oraz Jarosław Dąbrowski.

 

 

Źródło: facebook.com/szkolazsel

Fot. Zespół Szkół Elektrycznych Włocławek (źródło: www.facebook.com/szkolazsel)

18 czerwca

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165145

Skip to content