To już dziesiąta Olimpiada Solidarności

Uczeń otrzymuje dyplom i upominki.

To już dziesiąta Olimpiada Solidarności

Herb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Trójka uczniów : Szymon Wiliński, Michał Piskorz (obaj z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu) oraz Mikołaj Steppa z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu to zwycięzcy wojewódzkiego etapu X edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, który odbył się 5 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim. Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności. Trója laureatów zmagań na szczeblu wojewódzkim stworzy drużynę, która będzie reprezentować nasz region podczas ogólnopolskiego finału w Gdańsku.

– Jesteście przedstawicielami młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Łączy was jedno – poczucie patriotyzmu i dumy z naszej historii – niełatwej, ale jakże pięknej (…). dziękuję Wam za to i za udział w olimpiadzie – zwrócił się do uczestników konkursu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Ogólnopolski konkurs ,,Olimpiada Solidarności” ma na celu upowszechnienie wiedzy historycznej o Polsce lat 1970-1990. Skierowany jest do uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych i trzecich klas techników. W etapie szkolnym oraz wojewódzkim uczniowie rywalizowali ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 69 uczniów z regionu, do testu przystąpiły 54 osoby. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników uczestnicy konkursu zwiedzili Muzeum Twierdzy Toruń oraz toruńską starówkę z przewodnikiem.

Lista uczestników etapu wojewódzkiego

 

Zwycięzcy etapu wojewódzkiego:

I miejsce: Szymon Wiliński, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

II miejsce: Michał Piskorz, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

III miejsce: Mikołaj Steppa, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu

 

Trzech najlepszych uczniów z każdego regionu stworzy jedną drużynę. Drużyny wojewódzkie zostaną w nagrodę zaproszone na wizytę studyjną i integracyjną do Gdańska, której celem będzie poznanie miejsc związanych z historią Solidarności. Następnie w finale krajowym, który odbędzie się również w Gdańsku, zmierzy się 16 trzyosobowych zespołów, które będą walczyć o wygraną. Na najlepszych czekają indeksy na uczelnie wyższe, stypendia naukowe oraz nagrody rzeczowe. Nagrody pieniężne otrzymają również nauczyciele zwycięskich drużyn.

Więcej informacji o konkursie na www.olimpiadasolidarnosci.pl.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP – Etap wojewódzki X edycji konkursu ,,Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”.

_

6 czerwca 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181650

Skip to content