Teatry lalek w grodzie Kopernika

Teatry lalek w grodzie Kopernika

W Toruniu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. Widzowie obejrzą 19 spektakli adresowanych zarówno do dzieci, jak i do dorosłych widzów. Autorzy najlepszego przedstawienia dla dzieci wrócą do domu z nagrodą marszałka województwa. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa.

Pierwsze festiwalowe spektakle odbyły się w piątek (13 października). W sobotę ulicami starówki przemaszerował tradycyjny korowód złożony z postaci ze znanych wszystkim bajek.

Festiwalowe przedstawienia prezentują artyści polskich teatrów i szkół lalkowych oraz pięć grup zagranicznych (z Czech, Słowacji, Niemiec, Rosji i Grecji).  Nowością tegorocznego festiwalu jest ,,dzień dla najnajów”, czyli jeden dzień festiwalowy poświęcony najmłodszej publiczności (piątek 20 października). Oprócz dwóch spektakli dla dzieci (,,Trzy baśnie dla łotrów”, Divadlo Radost Brno z Czech oraz ,,Blisko”, Centrum Sztuki Dziecka z Poznania) odbędą się też warsztaty przybliżające dzieciom i młodzieży kierunki w sztuce współczesnej.

Nieco starsza publiczność obejrzy w tym roku między innymi ,,Dziady. Noc druga” Teatru Wierszalin z Supraśla oraz ,,Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy” (Theatre Karlsson Haus, Rosja).

Festiwalowe nagrody przyznają trzy grona jury: profesjonalne (oceni wszystkie festiwalowe spektakle), dziecięce (przyzna nagrodę marszałka województwa za najlepsze przedstawienie dla dzieci) oraz w ramach Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych ,,Innym Okiem”. W tym roku po raz pierwszy zostanie też przyznana dodatkowa nagroda dla postaci, która wywarła największe wrażenie na dziecięcej publiczności.

Więcej informacji na stronie Baja Pomorskiego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Wojtek Szabelski/UMT

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890130