„Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”

Owieczka boża, Agnieszka Nienartowicz, według Hansa Memlinga, olej na płótnie, 100x70 cm, 2021, fot. Karol Nienartowicz

„Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”

„Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to wystawa prezentująca zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością kuratorzy badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Definiuje też zestaw funkcji, który wydaje się trwałym na przestrzeni tysiącleci.

Wystawa ma na celu pokazanie złożoności tego tatuatorskiego fenomenu i oswojenia go. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy moda na tatuaże minie (tak jak wiele innych mód), czy też przybierze na sile. Póki co próbujmy zrozumieć to zjawisko, poznając jego historyczne, kulturowe i tożsamościowe uwarunkowania.

Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego zjawiska oraz z uznanych kolekcji muzealnych. Uzupełnieniem są unikatowe obiekty: preparaty (ponad 100-letnie skóry z tatuażami), obrazy, japońskie drzeworyty, filmy, artefakty związane z techniką tatuowania (np. narzędzia do wykonywania tatuaży etnicznych, wzorniki, więzienne „dziergałki”).

„Tatuaż. Symbol, piętno, piękno”
Muzeum Etnograficzne w Toruniu – Arsenał
maj-grudzień 2022 (wernisaż 14 maja 2021)

Kuratorzy: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski
Oprawa graficzna: Matylda Sutuła Yoyo Design
Patronat medialny: Tatoofest
Wernisaż: 14 maja godz. 18:00
Wystawa otwarta do października 2022

Zdjęcie gł.: Owieczka boża, Agnieszka Nienartowicz, według Hansa Memlinga, olej na płótnie, 100×70 cm, 2021, fot. Karol Nienartowicz

10 maja 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7643089

Skip to content