11 sty Tak kształcą się przyszli fachowcy
W bydgoskim Ośrodku Braille’a zakończyło się wyposażanie części zmodernizowanych w ostatnim czasie pracowni do nauki zawodu. Z nowych warsztatów korzystają już uczniowie kształcący się w zawodach: masażysta, ślusarz i mechanik.
– W ramach naszych inwestycji w placówkach edukacyjnych budujemy pracownie do nauki zawodu dla osób z niepełnosprawnościami, przedszkola dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, stawiamy też na rozwój infrastruktury służącej podnoszeniu kwalifikacji osób dorosłych. Inwestycja w Ośrodku Braille’a to projekt szczególnie ważny z punktu widzenia dopełnienia procesu edukacyjnego dzieci niewidomych i słabowidzących. Kierujemy się troską właśnie o tę grupę osób, które w sposób szczególny potrzebują naszego wsparcia – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy, którego organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski, kształci się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. W kompleksie uczy się obecnie ponad 400 podopiecznych.
Finansowany z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego marszałkowski projekt „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie” skierowany jest do 88 uczniów. Umożliwił utworzenie dwóch nowych, w pełni wyposażonych pracowni dla zawodów kelnera w Technikum oraz florysty w Specjalnej Szkole Policealnej. Ponadto zmodernizowane zostały pracownie dla zawodów: mechanik, monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, ślusarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, kucharz, technik masażysta, technik tyfloinformatyk oraz technik administracji. Wartość projektu to 3,8 miliona złotych, dofinansowanie z RPO to 3 miliony złotych.
Część nowoczesnych pracowni już służy uczniom. Na wyposażeniu sali, w której ćwiczą przyszli masażyści znalazły się modele anatomiczne, fantomy, sprzęt rehabilitacyjny i książki – w sumie ponad 400 sztuk potrzebnych pomocy dydaktycznych (lista wyposażenia). Do pracowni ślusarskiej (lista) i monterów maszyn i urządzeń (lista) trafił między innymi precyzyjny sprzęt pomiarowy i profesjonalne narzędzia. Trwają postępowania przetargowe dotyczące zakupu wyposażenia dla pozostałych pracowni.
Kolejna inwestycja przygotowywana w Ośrodku im. Louisa Braille’a to projekt polegający na adaptacji budynku przekazanego przez władze Bydgoszczy na potrzeby przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie 21 nowych miejsc przedszkolnych. Projekt jest na etapie przygotowywania dokumentacji. To zadanie, które ma szansę otrzymać dofinansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Uruchomione już pracownie do nauki zawodu zaprezentowaliśmy 8 stycznia przedstawicielom mediów. Dziennikarze odwiedzili także działający w ośrodku oddział przedszkolny oraz pomieszczenia wykorzystywane w terapii wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Ośrodek Braille’a w liczbach:
- w placówce kształci się ponad 400 uczniów,
- ośrodek, który mieści się przy ulicy Krasińskiego 10 w Bydgoszczy, obchodził w 2017 roku jubileusz 145-lecia pracy,
- projekt „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie” dotyczy remontu 12 warsztatów oraz utworzenia 2 nowych pracowni,
- z nowej infrastruktury będzie korzystać 88 uczniów. Wartość projektu to 3,8 miliona złotych,
- ponad 400 sztuk sprzętu dydaktycznego trafiło do pracowni dla przyszłych masażystów,
- utworzenie 21 nowych miejsc w przedszkolu dla dzieci z niepełnosprawnościami przewiduje kolejny projekt przygotowywany w Ośrodku Braille’a.
Czytaj też: Marszałkowskie inwestycje edukacyjne
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Więcej zdjęć na stronie kujawsko-pomorskie.pl
Fot. Filip Kowalkowski, Uczniowie Ośrodka Braille’a korzystają już z nowych pracowni do nauki w zawodach: masażysta, ślusarz oraz monter maszyn i urządzeń
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl