“Tajemnice światów dzieciństwa” – wykład prof. Macieja Wróblewskiego

“Tajemnice światów dzieciństwa” – wykład prof. Macieja Wróblewskiego

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu i Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu zapraszają nauczycieli, bibliotekarzy i osoby zainteresowane problematyką literatury dziecięcej na wykład Tajemnice światów dzieciństwa prof. Macieja Wróblewskiego z Pracowni Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej Wydziału Filologicznego UMK w Toruniu. Wykład odbędzie się 27 września (czwartek) o godz. 17.00 w sali wystawowej Biblioteki w Toruniu przy ul. Dąbrowskiego 4.

Tytuł wykładu Tajemnice światów dzieciństwa zapowiada problematykę, która bardzo rzadko jest omawiana w związku z literaturą dla dzieci i młodzieży. Wskazane w tytule „tajemnice” odnoszą się do dwóch obszarów, które przez długi czas były stabuizowane. Pierwszy z nich obejmuje zagadnienia przemocy fizycznej i psychicznej (np. ujawnianych w czasie działań wojennych), opisywanych w utworach dla dzieci i młodzieży przez pisarzy z okresu międzywojennego (np. M. Buyno-Arctowa, B. Ostrowska, B. Hertz), pisarzy powojennych (np. W. Zawada, R. Liskowacki, J. Przeździecki) oraz przez pisarzy współczesnych (np. G. Gortat, J. Rudniańska, J. Dukaj). Drugi z obszarów dotyczy wszelkich dziecięcych dysfunkcji fizycznych i psychicznych, które jako literacki motyw, wątek lub temat zaczęły pojawiać się w polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży już w latach 60. i 70. XX wieku (J. Korczakowska, J. Przeździecki), choć stały się popularne dopiero w latach 90. (vide: D. Terakowska). Oświetlona z perspektywy społeczno-kulturowej fizyczna przemoc dorosłego wobec dziecka, a także różne sposoby prezentacji dziecięcej niepełnosprawności, ujętej w kategorie biopolityki, stanowić będą główne punkty wykładu.

Wykład jest częścią projektu edukacyjnego Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej realizowanego przez biblioteki z Torunia: Książnicę Kopernikańską i Bibliotekę Pedagogiczną.

Słuchaczy wykładu zapraszamy także do oglądania wystawy Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, prezentowanej w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej.

Na wystawie prezentowane są książki pochodzące ze zbiorów toruńskich bibliotek: Biblioteki Uniwersyteckiej, Książnicy Kopernikańskiej i Biblioteki Pedagogicznej, ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży, prace plastyczne dzieci z przedszkola „Bajkowy Dworek” w Toruniu, uczniów Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz komiksy powstałe w czasie wakacyjnych zajęć w Filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Wykład Tajemnice światów dzieciństwa towarzyszy wystawie Dzieje polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej, objętej honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7142914