Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła | Chłopiec gryziony przez Jaszczurkę

Chłopiec gryziony przez Jaszczurkę

Sztuka w Artusie | Historia Jednego Dzieła | Chłopiec gryziony przez Jaszczurkę

Dwór Artusa - logo

Kolejny wykład, w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcony będzie jednemu z pierwszych wielkich arcydzieł, jakie namalował największy buntownik sztuki dawnej – Micheangelo Merisi da Caravaggio. Tym obrazem jest Chłopiec gryziony przez Jaszczurkę. Malowidło posiada dwie wersje – jedna znajduje się w National Gallery w Londynie, druga natomiast w kolekcji Roberto Longhiego.

Obie wersje zachwycają szczegółami, dopracowanymi detalami i przede wszystkim niezwykłą śmiałością z jaką młody – ledwie 25-letni malarz – oddał na płótnie portret młodego mężczyzny, gryzionego przez ukrytą w kwiatach jaszczurkę. Niewątpliwie wartym uwagi jest dynamizm, światłocień, naturalistyczne ujęcie i… rozliczne interpretacje, jakie idą za tym dziełem. Czy jest to manifest witalności, alegoria pięciu zmysłów, a może tylko chęć zaprezentowania swoich niezwykłych malarskich umiejętności? Czy kryje się za tym obrazem jeszcze coś innego? Te wszystkie teorie poznacie podczas kolejnego wykładu, w czasie którego Łukasz Wudarski opowie nie tylko o historii powstania malowidła, ale także przedstawi nieco swoich własnych przemyśleń. Czy Was przekonają? Sprawdźcie sami już 30 marca 2022 roku na żywo w Dworze Artusa i oczywiście na artusowym Facebooku oraz YouTubie. Jak zawsze będzie można zadawać pytania, komentować i dzielić się z własną interpretacją dzieła.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski – dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.

Od marca 2022 roku opłata za wydarzenie wraz z prelekcją – 5 zł/osoba | Emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami, uczniowie, studenci, posiadacze karty bibliotecznej Książnicy Kopernikańskiej – wstęp wolny | Transmisja na żywo dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń | Dla wszystkich Przyjaciół z Ukrainy wstęp wolny | Darmowe wejściówki do odebrania w kasie Dworu Artusa godzinę przed rozpoczęcienm wydarzenia (po okazaniu dowolnego dokument ze zdjęciem) | Для громадян України вхід вільний після пред’явлення будь-якого українського документа з фотографією, посвідчуючого особуWydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Sztuka w Artusie

Kiedy: 30.03.2022 (środa), godz. 18:30

Gdzie: Sala Mała, YouTube i Facebook Dworu Artusa

Bilety: 5 zł / normalny

KUP BILET

22 marca 2022 r.

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,850,154