SZTUKA FOTOGRAFII: “Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r.” – wykład multimedialny on-line

SZTUKA FOTOGRAFII: “Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r.” – wykład multimedialny on-line

Po krótkiej przerwie Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza na kolejne wykłady multimedialne z cyklu „Sztuka fotografii”, które przygotowuje i prowadzi on-line Stanisław Jasiński. Udział bezpłatny, ale liczba uczestników jest ograniczona – prosimy o wcześniejszą rejestrację. Najbliższy wykład online “Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r.”, odbędzie się 10 marca 2021 r. o godz. 17.00 na platformie Zoom. Zapisy przez e-formularz do 10 marca 2021 r. godz. 13.00

W tym roku zaprezentujemy najważniejszych artystów fotografików regionu, którzy tworzyli w drugiej połowie XX wieku na początku bieżącego stulecia. Marcowy wykład będzie wprowadzeniem w temat, Stanisław Jasiński przedstawi m.in. zabiegi o utworzenie Zakładu Fotografii Artystycznej na nowo powołanym Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

– Zakład taki, pod kierownictwem Jana Bułhaka istniał od 1919 r. przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie – zauważa Jasiński. Jak wiadomo, toruńską uczelnię tworzyli właśnie profesorowie z Wilna. Pomimo starań Jana Bułhaka do powołania Zakładu Fotografii Artystycznej nie doszło, nie przeszkodziło to jednak w szybkim rozwoju sztuki fotografii w regionie. W Toruniu jednym z animatorów środowiska fotografików był zaprzyjaźniony z Bułhakiem Alojzy Czarnecki, w Bydgoszczy natomiast prężne działająca grupa związana była zakładami fotochemicznymi Alfa (późniejszy Foton).

Multimedialny wykład „Początki fotografii artystycznej w regionie po 1945 r.” przygotował i wygłosi na żywo na platformie Zoom Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

WIĘCEJ INFORMACJI:
Stanisław Jasiński
e-mail: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55

Fot. WOAK
9 marca 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181634

Skip to content