Sztuka Fotografii: Kamera atelierowa jako arcydzieło techniki

Kamera atelierowa

Sztuka Fotografii: Kamera atelierowa jako arcydzieło techniki

Piękna skrzynka ze szlachetnych gatunków drewna – tak pod koniec XIX wieku prezentowała się kamera fotograficzna. Często bywały to snycerskie arcydzieła, zawsze – solidne i do dziś niezawodne skarby techniki.

W kolejnym wykładzie online Stanisław Jasiński kontynuuje opowieść o ewolucji narzędzi fotograficznych – od camera obscura do matrycy cyfrowej. Tematem wykładu jest tym razem szczytowe osiągnięcie techniki fotograficznej przełomu XIX i XX wieku – kamera atelierowa i dedykowane do niej obiektywy. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób ówczesny fotograf przygotowywał swoje urządzenie do pracy: uzbrajał kamerę w obiektywy, instalował materiał światłoczuły. Część wykładu poświęcona jest właśnie obiektywom fotograficznym. Stanisław Jasiński prezentuje niektóre eksponaty ze swojej kolekcji na czele z niedoścignioną wciąż konstrukcją Paula Rudolpha z 1902 roku – czterosoczewkowym Tessarem. Równolegle z ewolucją optyki fotograficznej przebiegał rozwój techniki fotochemicznej. Doskonalono materiały światłoczułe, dzięki czemu zdjęcia coraz wierniej odzwierciedlały obraz świata, a końcowy efekt wynikał coraz bardziej ze świadomych decyzji fotografa, uniezależniając się od przypadku. To wszystko – i jeszcze więcej – w wykładzie Kamera atelierowa jako arcydzieło techniki.

Wykład przygotował Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, pełnił funkcję przewodniczącego a następnie członka Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, obecnie jest sekretarzem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF . Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wykład można obejrzeć tutaj

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6869175