„Szlaki. Sieci. Połączenia” – przyłącz się do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa

„Szlaki. Sieci. Połączenia” – przyłącz się do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa - logoTegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w drugi i trzeci weekend września br. pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Regionalni koordynatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa oraz przedstawiciele szlaków kulturowych Rady Europy i krajowych szlaków kulturowych spotkali się, by omówić realizację projektu oraz wymienić się doświadczeniami. W otwarciu spotkania uczestniczyli podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska oraz dyrektor Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych Stefano Dominioni.

–  Europejskie Dni Dziedzictwa, będące wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, mają także szerszy wymiar – są spotkaniem Europejczyków z ich historią i kulturą, ale także ze sobą nawzajem. Pozwalają nam Polakom i wszystkim innym Europejczykom odnaleźć w kulturze elementy wspólne, ale też dostrzec bogactwo jej różnorodności. Pomagają w podkreśleniu wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowaniu dialogu między narodami Europy – wskazywała wiceminister Marta Cienkowska.

Podczas dwudniowego spotkania zaprezentowane zostaną certyfikowane przez Radę Europy szlaki kulturowe i szlaki krajowe, takich jak: Szlak Zabytków Techniki, Europejski Szlak Cysterski, Europejski Szlak Historycznych Uzdrowisk Termalnych czy Szlak Kultury Wołowskiej. Omówiona zostanie historia powstania danego szlaku, działania podejmowane na jego rzecz, osiągnięcia i plany na przyszłość, a także włączenie się w realizację projektu EDD 2024. Odbędą się także warsztaty oraz prelekcje na temat współpracy koordynatorów Europejskich Dni Dziedzictwa z przedstawicielami szlaków kulturowych.

Europejskie Dni Dziedzictwa

 

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny, który co roku gromadzi tysiące uczestników w 48 krajach Europy. Jego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego wśród lokalnych społeczności oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej. W ramach EDD mieszkańcy Starego Kontynentu mogą zwiedzać najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz korzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, takich jak warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty czy pokazy.

W Polsce 32. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w dniach 7-8 i 14-15 września br. Koordynatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tegoroczne hasło EDD „Szlaki. Sieci. Połączenia” to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, zainicjowanego w 1987 r. Polska włączyła się w projekt w 2017 r. Obecnie obejmuje on 48 tras, z których 18 przebiega przez nasz kraj. Są to m.in. Szlak Hanzy, Szlak Wikingów, Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, Via Regia, Szlak Europejskich Cmentarzy, Szlak Cysterski, Szlak Napoleona czy też Szlak Europejskich Ogrodów Historycznych.

Zostań organizatorem wydarzeń EDD 2024

 

Co roku w Europejskich Dniach Dziedzictwa uczestniczy ok. 500 podmiotów: instytucji kulturalnych i oświatowych, stowarzyszeń, pasjonatów dziedzictwa, edukatorów, regionalistów, przewodników turystycznych oraz prywatnych właścicieli obiektów zabytkowych. Rocznie odbywa się ponad 1500 wydarzeń zorganizowanych w ramach projektu.

Aby zostać organizatorem wydarzenia w ramach EDD wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa dostępna jest również baza kontaktów do 16 regionalnych koordynatorów projektu, odpowiedzialnych za upowszechnianie oferty przygotowanych wydarzeń.

Materiały promocyjne

 

Źródła: NID, MKiDN

_

24 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646080

Skip to content