Szkolny Konkurs na Ekslibris Biblioteki I LO w Toruniu – wyniki

Szkolny Konkurs na Ekslibris Biblioteki I LO w Toruniu – wyniki

Po długich obradach jury wybrało najciekawsze projekty ekslibrisów, zgłoszone do Szkolnego Konkursu na Ekslibris Biblioteki I LO w Toruniu. Autorzy prac wykazali się pomysłowością i odmiennym podejściem do zadania. Jedni wybrali barwne ilustracje z precyzyjnie oddanymi szczegółami, inni zaś zdecydowali się na prostotę i umowność. Każdy ekslibris w oryginalny i trafny sposób odnosi się do charakteru naszej biblioteki oraz do Patrona naszej szkoły, oddając ducha tego miejsca.

Spośród nadesłanych prac jury przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach:

Kategoria: ekslibris czarno-biały

I miejsce: Franciszek Bołądź, klasa 3Dp

wyróżnienie: Julia Hopke, klasa 1B

wyróżnienie: Julia Kowalewska, klasa 2A

Kategoria: ekslibris barwny

I miejsce: Karolina Martyna, klasa 3Dp

wyróżnienie: Laura Sadowska, klasa 1A

Uczestnikom konkursu gratulujemy kreatywności i talentu! A wszystkie prace prawidłowo zgłoszone do oceny można oglądać w wirtualnym katalogu pokonkursowym, zamieszczonym na stronie Biblioteki I LO.

 

Ekslibris (łac. ex libris – z książek) to znak własnościowy, najczęściej graficznie skomponowana kartka z napisem zawierającym imię i nazwisko właściciela książki lub nazwę instytucji, z jakiej pochodzi dany egzemplarz. Kartkę tę naklejano zazwyczaj na odwrocie przedniej okładki.

Taki sposób oznaczania własności zbiorów po raz pierwszy pojawił się w Europie w poł. XIV wieku i przez kolejne wieki zmieniał swój charakter, formę oraz technikę wykonania (ekslibrisy tworzono np. techniką drzeworytu, miedziorytu, akwaforty czy litografii). Dziś można samodzielnie zaprojektować lub zamówić ekslibrisy w formie zwykłych pieczątek.

Istnieją ekslibrisy bardzo wyszukane, bogate w elementy ozdobne, przedstawiające scenki rodzajowe, postaci czy barwne krajobrazy. Są też takie, w których graficy stawiają na prostotę, wręcz ascetyzm, ograniczając się wyłącznie do czarno-białych, niekiedy geometrycznych lub symbolicznych elementów z wplecionym napisem.

Wygląd ekslibrisu często nawiązuje do osoby właściciela – jego zawodu, pochodzenia, zainteresowań – lub do charakteru biblioteki i jej użytkowników.

Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu – podobnie jak sama szkoła – ma wieloletnią i wielowątkową tradycję. Zgromadzone zbiory pochodzą z lat najnowszych, ale znajdziecie też u nas bardzo stare woluminy, wydane na przykład w 1853 roku! Każdy egzemplarz niesie ze sobą jakąś historię – nie tylko tę opisaną przez autora, ale także historię wielu czytelników, którzy spędzali długie godziny na lekturze.

Dlatego właśnie zorganizowałyśmy konkurs na ekslibris – aby docenić wartość księgozbioru Biblioteki I LO i zwrócić uwagę młodzieży na znaczenie biblioteki i książek w życiu szkoły oraz w codzienności ucznia.

[Źródło informacji nt. ekslibrisu – Encyklopedia wiedzy o książce, Wrocław 1971]

Anna Józefiak | Biblioteka I LO w Toruniu

 

17 grudnia 2021 r.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646154

Skip to content