20 gru Szkolimy się dla Was – także w ostatnich miesiącach roku!
19 listopada w konferencji „Technologie w edukacji”, organizowanej przez Uniwersytet WSB Merito w Bydgoszczy brały udział Grażyna Szabłowicz-Zawadzka (jako słuchacz) i Jolanta Serocka-Kondej (jako prelegentka). Konferencja obejmowała serię warsztatów do wyboru dotyczących AI, grywalizacji, stresu i wypalenia zawodowego, blended learning. Jolanta Serocka-Kondej poprowadziła warsztaty w parze trenerskiej z Karoliną Gołębiowską (Uniwersytet WSB Merito) pt. “Przygotowanie i wdrożenie tabeli kryteriów jako formy oceniania wspierającego uczenie się i rozwój (przy wsparciu SI)”. Zajęcia te stanowiły przykład, jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w dydaktyce. Grażyna Szabłowicz-Zawadzka uczestniczyła z kolei w warsztatach: “Warsztaty AI dla dydaktyków – projektowanie praktycznych zajęć” i “Od stresu do spokoju – warsztaty olejkowe. Jak poradzić sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym”.
26 listopada na Regionalnym Forum Roku Edukacji Ekonomicznej – Impulsy Edukacyjne 2024 obecna była Małgorzata Pawłowska, wicedyrektor KPCEN w Toruniu. Koordynatorem wydarzenia był komitet organizacyjny Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a skierowane ono było do przedstawicieli administracji publicznej, środowisk akademickich i oświatowych, sektora biznesowego, organizacji pozarządowych, mediów oraz mieszkańców regionu zainteresowanych tematyką edukacji ekonomicznej i jej znaczeniem dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Wystąpienia prelegentów dotyczyły edukacji ekonomicznej w Polsce, m.in. w kontekście badań i reform programowych, zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej oraz edukacji ekonomicznej w szkołach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki. Więcej informacji na temat tego wydarzenia oraz zdjęcia znajdują się na stronie współorganizatora.
27 listopada w seminarium “Edukacja w cyfrowej erze: sztuczna inteligencja, media społecznościowe i wpływ algorytmów na dobrostan dzieci i młodzieży”, organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu, brały udział Dominika Wojtasińska (jako słuchacz) i Jolanta Serocka-Kondej (jako prelegentka). Nasza konsultantka poprowadziła jeden z webinarów: “Jak zwiększyć skuteczność personalizacji procesu nauczania dzięki Sztucznej Inteligencji?”. W swoim wystąpieniu Jolanta Serocka-Kondej pokazała, jak zwiększyć skuteczność personalizacji procesu nauczania dzięki AI w obszarze oceniania i udzielania wartościowej informacji zwrotnej oraz zaprezentowała model chatbota – praktyczne narzędzie ułatwiające stosowanie elementów oceniania wspierającego.
Katarzyna Stalkowska brała udział w cyklu szkoleń online organizowanych przez British Council: “Poszerz kompetencje do matury rozszerzonej swoich uczniów na podstawie IELTS”, kolejno dotyczących czytania, słuchania oraz “Poszerz kompetencje do matury rozszerzonej swoich uczniów na podstawie dostępnych materiałów on-line”. Była to forma doskonalenia rozwijająca kompetencje językowe w zakresie posługiwania się językiem angielskim.
Małgorzata Pawłowska wzięła udział w konferencji “Zdrowie przedszkolaka”, skierowanej do dyrektorów i nauczycieli w placówkach przedszkolnych oraz uroczystym wręczeniu nagród laureatom konkursu plastycznego „Zęby jak malowane” – wydarzenie odbyło się 4 grudnia w Hotelu Filmar, jego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na konferencji wystąpili: dr Anna Maria Oleksiejuk, stomatolog dziecięcy, autorka książki “Właściwe żywienie”; Natalia Żelichowska, członek Zespołu Dietetyków w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy; Anna Matczak, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 13 w Toruniu. Ich prezentacje dotyczyły szeroko pojętej promocji zdrowia oraz programu Przedszkole Promujące Zdrowie, w którym Małgorzata Pawłowska pełni funkcję regionalnego koordynatora. Przedstawiciele Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego mówili o projekcie Województwa Kujawsko-Pomorskiego dla przedszkoli – „Dwujęzyczne przedszkolaki Kujaw i Pomorza”. Więcej informacji i zdjęcia na stronie kujawsko-pomorskie.pl
12 grudnia w ramach Akademii zarządzania, organizowanej przez Sławomira Żebrowskiego, dyrektora KPCEN w Toruniu, szkolenie “Socjotechniki, formy manipulacji, ciemna strona internetu” przeprowadził Łukasz Gierek, trener edukacyjny, wykładowca związany z Uniwersytetem Radomskim i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, specjalista w zakresie cyberbezpieczeństwa. Z formy doskonalenia skorzystały Małgorzata Pawłowska, Katarzyna Stalkowska, Kamila Rychlik i Anna Sawicka-Banaszkiewicz. Spotkanie było okazją do uwrażliwienia uczestników na pułapki czyhające w Internecie, zwiększenia świadomości na temat zagrożeń i dzięki zdobytej wiedzy – uniknięcia ich.
Tego samego dnia Dominika Wojtasińska wzięła udział w zebraniu członków redakcji portalu EDUPOLIS organizowanym przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego. Tematem spotkania były zmiany dotyczące administrowania Edupolis, który jest w trakcie przebudowy i niedługo zostanie zaprezentowany w nowej wersji. Strona będzie funkcjonować jako portal informacyjny o charakterze edukacyjno-kulturalnym, będącym zestawem informacji z wielu jednostek zajmujących się tą tematyką. Dzięki nowej formie cyfrowej będzie atrakcyjny wizualnie i efektywnie spełniać swoją funkcję. Dominika Wojtasińska podczas zebrania zaproponowała rozwiązania, by dla czytelnika strona była bardziej przystępna – propozycje te spotkały się z akceptacją Departamentu Edukacji i zostaną wdrożone.
20 grudnia 2024 r.