Szkoła zawodowców

Szkoła zawodowców

Trwa realizacja marszałkowskiego projektu „Szkoła Zawodowców”, skierowanego do uczniów siedemnastu techników z regionu. Młodzież uczestniczy w zajęciach na uniwersytecie, specjalistycznych kursach zawodowych i płatnych stażach u pracodawców. Korzystają też nauczyciele i szkoły, do których trafił sprzęt dydaktyczny.

– Zależy nam, by kierunki i standardy kształcenia zawodowego odpowiadały potrzebom rynku pracy, by kończący szkoły młodzi ludzie znali swój fach i wiedzieli, czego oczekują od nich pracodawcy. Jestem przekonany, że to, co proponujemy, będzie dla nich dobrym startem w życie zawodowe – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Projekt dla przyszłych specjalistów

Ze wsparcia w ramach projektu „Szkoła Zawodowców” korzysta 700 uczniów i 24 nauczycieli z 17 techników, kształcących w zawodach zgodnych z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, czyli tymi dziedzinami, na które stawiamy w gospodarce i współdziałającej z nią nauce: zawodach związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem żywności, motoryzacją i automatyką przemysłową, informatyką, energetyką odnawialną oraz transportem i logistyką.

Urząd Marszałkowski realizuje przedsięwzięcie w wspólnie z partnerami – Kujawsko-Pomorskim Samorządowym Stowarzyszeniem „Europa Kujaw i Pomorza” oraz 7 samorządami lokalnymi: miastem Toruń (6 szkół), miastem Włocławek (4 szkoły), miastem Grudziądz (2 szkoły), powiatem świeckim (1 szkoła), powiatem wąbrzeskim (1 szkoła), powiatem tucholskim (1 szkoła), powiatem żnińskim (2 szkoły).

Lista szkół uczestniczących w projekcie

Zajęcia na uniwersytecie

Częścią przedsięwzięcia są zajęcia dla 400 uczniów prowadzone przez nauczycieli akademickich w laboratoriach Studium Politechnicznego oraz Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Realizowane od września zajęcia poświęcone były dotąd między innymi układom programowalnym, drukowi 3D, sterownikom przemysłowym, maszynom CNC oraz wirtualnym przyrządom pomiarowym.

Specjalistyczne kursy i branżowy język obcy

Uczniowie uczestniczą też w szkoleniach pozwalających zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe. Chodzi między innymi o kursy z zakresu specjalistycznych metod spawania, obsługi wózków widłowych, grafiki komputerowej, obsługi suwnic, podestów ruchomych i wózków jezdniowych oraz programowania JAVA. Dotychczas tego rodzaju szkolenia ukończyło 90 uczniów. Młodzież uczestniczy też w pozalekcyjnych zajęciach z branżowego języka obcego, którego opanowanie umożliwi zaawansowaną komunikację w wybranych zawodach.

Praktyczne staże u pracodawców

Ćwierć tysiąca uczestników projektu wzięło też udział w dodatkowych stażach zawodowych (150 h) u pracodawców. Każdy uczeń otrzymał stypendium w wysokości 1 500 złotych. W przedsięwzięcie zaangażowało się 60 zakładów pracy, m.in. Mueller – Fabryka Świec w Grudziądzu, Jabil Circuit Poland w Kwidzyniu , Audi Centrum Toruń Fortis Auto, DBK w Toruniu, Norauto Polska w Toruniu, Reflex Polska we Włocławku, Euro Panels we Włocławku, Raben Logistics Polska we Włocławku, Tautonia Productions we Włocławku, New Technology Serwis we Włocławku, Auto Strefa (Peugeot) we Włocławku, Wątarski (Skoda) we Włocławku, Kohler+ Bovenkamp Polska w Żninie.

Sprzęt dla szkół

W ramach projektu do szkolnych pracowni zawodowych oraz branżowego języka obcego trafił też nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Wśród zakupionych urządzeń jest między innymi 100 zestawów komputerowych. a także projektory, drukarki i systemy do nauczania języków obcych. Wkrótce planowane są kolejne zakupy. Lista zakupionego dotychczas sprzętu.

Wiedza także dla nauczycieli

Ze wsparcia korzystają też nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którzy uczestniczą w szkoleniach oraz specjalistycznych kursach doskonalących umiejętności i kompetencje zawodowe. Korzystają także ze studiów podyplomowych, w zakresie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie, grafiki komputerowej i obsługi systemów informatycznych

Konkurs dla wynalazców

Częścią projektu jest też konkurs „Innowator – I konkurs wynalazczości i innowacji im. Jana Czochralskiego”, organizowany przez Stowarzyszenie „Europa Kujaw i Pomorza”, w ramach którego uczniowie we współpracy z nauczycielami podejmują się skonstruowania wymyślonego przez siebie wynalazku. Do rywalizacji w konkursie stanęło 20 zespołów, z czego do dalszej rywalizacji przeszło 15 drużyn – każda otrzyma grant do 8 tysięcy złotych na realizację wynalazku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 marca.

Projekt „Szkoła zawodowców”, którego realizacja potrwa do 2019 roku, jest finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość zadania to 4,9 miliona złotych. Wsparcie z RPO trafi też na realizację projektu „EduAkcja w technikach” realizowanego w Bydgoszczy oraz powiatach bydgoskim, toruńskim oraz nakielskim.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zajęcia uczestników projektu „Szkoła zawodowców” na uczelni, fot. Renata Drozdowska

Źródło: www.kujawko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7319117

Skip to content