Szkoła twórczych praktyk. Projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej dla nauczyciela i bibliotekarza 2024/2025

Gromada uczniów przed szkołą podczas aktywności artystycznych, performerskich. Na pierwszym planie zestaw narzędzi malarskich.

Szkoła twórczych praktyk. Projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej dla nauczyciela i bibliotekarza 2024/2025

CEO Centrum Edukacji Obywatelskiej - logoUdział w projekcie pomoże rozwijać u młodzieży kompetencje przyszłości, czyli kreatywność, krytyczne myślenie oraz współpracę z innymi.

Dla kogo?

Projekt przeznaczony jest dla nauczycielek i nauczycieli ze szkół podstawowych (od klasy VI) i ponadpodstawowych oraz bibliotekarzy i bibliotekarek. Pierwszeństwo w rekrutacji mają lokalne partnerstwa szkoła-biblioteka publiczna. Do projektu mogą zapisać się indywidualni nauczyciele i nauczycielki lub zespoły nauczyciel-bibliotekarz. W rekrutacji pierwszeństwo otrzymają zgłoszenia w zespołach.

Jak to działa?

Projekt składa się z dwóch części:

  1.  ukończenie kursu edukacji kulturowej oraz przeprowadzenie angażujących lekcji i twórczych eksperymentów dzięki praktycznym narzędziom – scenariuszom i instrukcjom, kartom pracy, propozycjom dzieł sztuki do wykorzystania w klasie;
  2. uczniowska grupa projektowa realizuje rozbudowane działanie – projekt społeczno-artystyczny.

 

Dlaczego warto?

Narzędzia edukacji kulturowej pomagają lepiej zrozumieć rzeczywistość oraz całościowo spojrzeć na wiele skomplikowanych zagadnień współczesności.

Analiza dzieł sztuki uczy zadawać pytania i akceptować, że istnieje wiele możliwych odpowiedzi. Z kolei działania twórcze, które proponujemy, uczą łączenia wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin, kreatywnego poszukiwania rozwiązań oraz pracy w grupie. Realizacja założonych działań twórczych wspiera integrację zespołu, a partycypacyjne ich prowadzenie wzmacnia sprawczość i pomaga rozwijać pasje.

Udział w programie jest zgodny z priorytetami Ministerstwa Edukacji i Nauki na rok szkolny 2024/25:

  • Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
  • Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej  i  umiejętności pracy z  zespołem zróżnicowanym.

 

REGULAMIN

ZAPISZ SIĘ

Więcej o projekcie na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej

 

Grafika ilustracyjna

3 września 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7647261

Skip to content