Szkło nie pozwala nam się nudzić. Nowe kierunki w szkle – wykład on-line Miki Drozdowskiej

Matthew Szosz, Inflatable no 90. Dzięki uprzejmości Traver Gallery

Szkło nie pozwala nam się nudzić. Nowe kierunki w szkle – wykład on-line Miki Drozdowskiej

Galeria Sztuki "Wozownia"

Rok 2022 ogłoszono międzynarodowym rokiem szkła! Światowe ośrodki edukacyjne, rezydencyjne, muzea, galerie, artyści, eksperci, krytycy, miłośnicy, studenci, czyli tzw. Glass Community przez cały rok świętuje rolę, jaką szkło odgrywa w naszym życiu. Dzięki wszechstronności, możliwościom chemicznym i fizycznym, szkło pod wieloma postaciami przyczyniło się do rozwoju kultury i nauki.

W tym roku w instytucji BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej powstała wystawa z okazji 50. rocznicy istnienia międzynarodowego centrum edukacji artystycznej w dziedzinie projektowania szkła. Mowa o Pilchuck Glass School – szkole zbudowanej rękoma jej inicjatorów w latach 70., w bukolicznym, dzikim i nieposkromionym otoczeniu Gór Kaskadowych koło Seattle. Wystawa prezentuje selekcję prac obiektowych oraz wideo artystów i artystek ze Stanów Zjednoczonych, Polski, Japonii, Norwegii, Danii, Szwecji, Korei Południowej, Anglii i Szkocji. Faktorem łączącym grupę jest sposób wykorzystania szkła jako medium, które problematyzuje współczesność, daje przestrzeń do spekulacji na temat przyszłości oraz przesuwa granice pracy z wykorzystaniem tej kruchej materii.

Podczas wykładu poznamy historię Pilchuck Glass School i zobaczymy, jak główne wartości szkoły, czyli wspólnota, proces, czas, przestrzeń i eksperyment wpływają na strategię i twórczość artystów_ek. Na podstawie prezentowanych na wystawie prac pokażę Państwu, jak od lat medium wymyka się utartym ścieżkom myślenia o nim. Poznamy nowe kierunki w szkle, odpowiemy na pytanie, czy szkło ma granice, oraz pospekulujemy o przyszłości tej wyjątkowej materii.

Mika Drozdowska – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiowała również na uniwersytecie w Anadolu w Eskisehir (Turcja). Pracuje jako kuratorka wrocławskiej galerii SIC! BWA Wrocław (przekształciła ją z Galerii Szkła i Ceramiki), kładąc nacisk na eksperyment i poszukiwanie nowych wartości. Jej zainteresowania skupiają się na szkle i ceramice jako mediach sztuki współczesnej. Z kolei jej doświadczenie i głębokie zainteresowanie sztuką w przestrzeni publicznej powoduje, że stara się operować na styku tych dwóch obszarów, czego czego przykładem jest np. projekt gry miejskiej “GlassGo” oraz “Sztuka na Zamówienie” – Mobilna Galeria z wystawą “Gatunki Inwazyjne“ Bena Wrighta. Autorka wielu wystaw sztuki współczesnej. W latach 2014-2019 współautorka programu rezydencyjnego w BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Obecnie w odpowiedzi na zaproszenie Pilchuck School of Glass w Stanwood stworzyła międzynarodową wystawę szkła współczesnego na 50-lecie programu Emerging-Artists-in-Residence.

Szkło nie pozwala nam się nudzić. Nowe kierunki w szkle – wykład on-line Miki Drozdowskiej
15.12.2022 (czwartek), godz. 18.30
Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia

Zdjęcie gł.: Matthew Szosz, Inflatable no 90. Dzięki uprzejmości Traver Gallery

8 grudnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337774

Skip to content