Świętujemy z Niepodległą

Świętujemy z Niepodległą

Obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Zapraszamy na wojewódzkie uroczystości patriotyczne w Bydgoszczy i Toruniu, liczne imprezy okolicznościowe w całym regionie oraz wydarzenia związane z kampanią „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W niedzielę (11 listopada) przed Urzędem Marszałkowskim odsłonimy tablicę upamiętniającą ten wyjątkowy jubileusz.

Czytaj też: W Narodowe Święto Niepodległości spotkajmy się z kulturą

Na wojewódzkie uroczystości w Bydgoszczy zapraszają marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. Dariusz Łukowski. Niedzielne (11 listopada) wydarzenia rozpoczną się  o godzinie 11 mszą świętą w intencji ojczyzny pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy w bydgoskiej katedrze. Następnie, po przemarszu pod pomnik Wolności, odbędzie się uroczystość patriotyczna oraz koncert orkiestry wojskowej.

W ramach obchodów w Bydgoszczy zaplanowano także między innymi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rekonstrukcje historyczne, bieg niepodległości i rajd rowerowy. W programie niedzielnych wydarzeń na Wyspie Młyńskiej znalazły się między innymi koncerty i występy artystyczne, parady, konkurs, pokaz strojów z 20-lecia międzywojennego oraz prezentacja zabytkowych samochodów z czasów II RP.

Więcej o obchodach w Bydgoszczy.

Organizatorami toruńskich obchodów są marszałek Piotr Całbecki, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dowódca Garnizonu Toruń płk Dariusz Adamczyk. Pierwszym wydarzeniem będzie piątkowe (9 listopada, godzina 17) otwarte spotkanie z byłym dowódcą jednostki wojskowej GROM, płk. Piotrem Gąstalem w Ratuszu Staromiejskim. W sobotę (10 listopada, godzina 17) zaplanowano wieczorny apel pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego przy pochodniach oraz z pokazem sztucznych ogni.

Niedzielne (11 listopada) uroczystości w Toruniu rozpoczną się o godzinie 10 przed Urzędem Marszałkowskim ceremonią odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, kombatantów, harcerzy i innych zaproszonych gości. To 1,7 metrowy wolnostojący obiekt z białego granitu, na którym znajdzie się treść jubileuszowej deklaracji mieszkańców województwa na stulecie niepodległości (więcej o akcji zbierania podpisów pod deklaracją).

W programie toruńskich wydarzeń znalazły się także złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921 (godzina 11), a następnie pod pomnikiem gen. Józefa Hallera (godzina 11.30). W południe odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym. Na Rynku Nowomiejskim zaplanowano piknik patriotyczny (w godzinach 12-16). W programie defilada historyczna, militarna wioska historyczna, poczęstunek wojskową grochówką, niepodległościowy escape room, prezentacja pojazdów wojskowych oraz koncerty muzyki 20-lecia międzywojennego i fortepianowy „Polskie melodie”. O godzinie 13.30 uczestnicy pikniku wspólnie odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”. Zapraszamy też na warsztaty plastyczne dla dzieci do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka (w godzinach 12-14). Program toruńskich obchodów.

Więcej o obchodach w Toruniu

Włocławskie uroczystości rozpoczną się w niedzielę 11 listopada (o godzinie 10) pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na placu Wolności. Pół godziny później odbędzie się przemarsz ze 100-metrową flagą państwową do katedry, gdzie odbędzie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego PZŁ, a o godzinie 12 msza święta za Ojczyznę pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa. O godzinie 18 w Centrum Kultury „Browar B.” odbędzie się koncert polskich pieśni i piosenek w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Ojczyźnianej. Wśród wydarzeń towarzyszących: 10 listopada – otwarcie wystawy poświęconej dziejom diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej w Muzeum Diecezjalnym (godzina 19), koncert fortepianowy „Polska Chopina” w wykonaniu Jana Przepałkowskiego (godzina 20) i Apel Jasnogórski w katedrze (godzina 21) oraz 18 listopada – koncert Filharmonii Narodowej w katedrze (godzina 19).

Niedzielne obchody w Grudziądzu rozpoczną się o godzinie 10 mszą świętą w bazylice kolegiackiej św. Mikołaja. Po niej zaplanowano uroczystość patriotyczną na Rynku pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. W programie także pikniki historyczne w Twierdzy Grudziądz (godzina 11-15) i Forcie Wielka Księża Góra (godzina 11-18) oraz recital pieśni polskich „W cieniu polskiej wierzby” w gmachu głównym Muzeum (godzina 18). Więcej informacji

Uroczystości w Inowrocławiu odbędą się w niedzielę 11 listopada. Rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10.30 w  kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, następnie odbędzie się przemarsz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zaplanowano manifestację patriotyczną.

W obchody Narodowego Święta Niepodległości wpisuje się także doroczna uroczysta kolacja (9 listopada) wydawana przez marszałka Piotra Całbeckiego oraz przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera na cześć osób zasłużonych dla niepodległościowych tradycji Ojczyzny. Wśród uczestników tegorocznego spotkania w Przysieku będą rówieśnicy niepodległej, czyli osoby z regionu, które swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny (więcej).

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Filip Kowalkowski
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646184

Skip to content