Świętujemy powrót Kujaw i Pomorza do wolnej Polski

Świętujemy powrót Kujaw i Pomorza do wolnej Polski

Województwo Kujawsko-PomorskieW całym regionie świętowano wyzwolenie spod jarzma zaborców, 104 lata temu Pomorze i Kujawy wróciły do macierzy. 18 stycznia w granicach odradzającej się Rzeczypospolitej ponownie znalazł się Toruń, a dwa dni później Bydgoszcz znowu stała się polskim miastem. Uroczystości patriotyczne, z udziałem przedstawicieli samorządu województwa, odbyły się na terenie całego regionu.

Bydgoszcz świętowała w sobotę (20 stycznia). Uroczystość patriotyczna, z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, tradycyjnie rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod tablicą, upamiętniającą gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego na gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– Drogę mieszkańcom otworzyło Powstanie Wielkopolskie. Oddziały wojskowe pod dowództwem Józefa Dowbora-Muśnickiego wkroczyły do Bydgoszczy 22 stycznia. Właśnie tutaj, jak co roku, od czasu kiedy ta płyta wisi na naszej bibliotece, składamy wiązanki kwiatów. Powinniśmy się cieszyć i radować, bo to piękny dzień dla całego regionu – mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Główne bydgoskie obchody odbyły się na rynku staromiejskim. Towarzyszył im pokaz sprzętu wojskowego. Zwieńczeniem był wieczorny koncert kapeli podwórkowej „Ferajna Bydgoska”.

Sekretarz województwa Marek Smoczyk uczestniczył w czwartek (18 stycznia) w toruńskich uroczystościach, podczas których złożył kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie uczestnicy przemaszerowali na Rynek Staromiejski. Oficjalne obchody zakończył recital wokalistki Krystyny Prońko w Dworze Artusa.

Setnemu jubileuszowi, który świętowaliśmy w 2020 roku, towarzyszyły uroczysta sesja sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, odsłonięcie pamiątkowych tablic, okolicznościowe wystawy, koncerty i spektakularna inscenizacja wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, przygotowana przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną.

 

Czytaj także:

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Galeria zdjęć

Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP, Obchody 104. rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski

23 stycznia 2024 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7039097