Świętowanie w stylu eko

Świętowanie w stylu eko

Nadchodzi piękny okres świąt Bożego Narodzenia, czas wytchnienia i spotkań w gronie rodzinnym. Tradycją w polskich szkołach jest organizowanie w grudniu klasowych wigilii. Jest to działanie sprzyjające integrowaniu uczniów prowadzące do tworzenia rodzinnej atmosfery w szkole. Podczas tych spotkań zaplanowany jest poczęstunek, spożywany najczęściej z użyciem jednorazowych naczyń i sztućców.

Ciekawą inicjatywę w tym roku zaproponowała Joanna Gadomska, nauczycielka biologii Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, tegoroczna finalistka konkursu Nauczyciel Roku. Pani Joanna zainicjowała akcję „Klasowa wigilia bez plastiku”, która cieszy się coraz większą popularnością. Ponad 300 nauczycieli zadeklarowało zorganizowanie wigilii w swoich szkołach bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców. Celem akcji jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Dołączyło już do niej kilkanaście szkół z całej Polski, m.in. z Tarnowa, Warszawy, Lublina, Gliwic, Pleszewa, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia czy Sosnowca. Akcja otrzymała medialne wsparcie od: portalu EduGadki.pl, grupy SuperBelfrzy RP, Magazynu dla nauczycieli „Sygnał”, Akademickiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Łodzi, Warszawskiego Systemu Doradztwa Zawodowego, Serdeczna21 – Kreatywna Edukacja. Wigilijną akcję bez plastików promuje również była Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Zbliżające się święta, to dobry czas na zwrócenie uwagi uczniom i ich rodzicom, aby kupować prezenty wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, które po zużyciu ulegają szybkiemu rozkładowi lub mogą być przeznaczone do recyklingu. Warto też zachęcać uczniów do samodzielnego wykonania prezentów (najlepiej z naturalnych materiałów) oraz do ograniczania ilości opakowań prezentów pod choinkę. Zwykle cieszą one oko tylko przez chwilę, po czym trafiają do kosza na śmieci. Dobrze jest, jeśli są to opakowania biodegradowalne, przyjazne środowisku. Uważność przy dokonywaniu zakupów nakierowana na produkty naturalne, biodegradowalne, to pożądany kierunek działań prowadzący do poszanowania środowiska, a w konsekwencji – nas samych. Pamiętajmy, że czasem mniej znaczy więcej!

Opracowano na podstawie: http://infokonin.pl/akcja-klasowa-wigilia-bez-plastiku/
dr Lena Tkaczyk – nauczyciel konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646236

Skip to content