Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego – zachowaj czujność

Ludzie wpatrzeni w swoje smartfony na chodniku w mieście.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego – zachowaj czujność

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego upamiętnia założenie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, czyli agencji ONZ ds. technologii cyfrowych. ŚDSI (17 maja) to dobra okazja, by przypomnieć sobie m.in. jak sprawnie, odpowiedzialnie i bezpiecznie poruszać się w sieci. Jakie są główne źródła dezinformacji?

Praktycznie każdy może teraz publikować treści w mediach społecznościowych. Niestety, nie wszyscy robią to kompetentnie, rzetelnie i obiektywnie. Często trudno jest nam odróżnić prawdziwą informację od zmanipulowanej, zwłaszcza gdy zawiera ona w jakiejś części prawdę, ale ktoś przedstawił ją w zniekształconym kontekście. Osoby, które nas dezinformują, wykorzystują także filmy i zdjęcia, które trudno nam zweryfikować, ale wywołują u nas silne wrażenie.

Rozpowszechnianie dezinformacji może być również wynikiem wpływu społeczności internetowej, grupy rówieśniczej lub nawet rodziny. Czasami bowiem ludzie dezinformują siebie nawzajem, ponieważ bezkrytyczne i bezrefleksyjne udostępniają nieprawdziwe wiadomości. Ktoś może powielić fałszywe treści, bo wcześniej zrobiła to znana osoba lub autorytet w danej dziedzinie. Innym razem informacja brzmi dla nas wiarygodnie – bo tak powiedział nasz sąsiad albo inna bliska nam osoba.

Dezinformacji sprzyjają również silne emocje. Fałszywe wiadomości, które nas rozgniewały, mogą nam łatwiej zapaść w pamięci i sprawić, że chętniej rozpowszechnimy je w internecie. Silne emocje, takie jak gniew, strach czy empatia, istotnie wpływają na to, jak dobrze zapamiętujemy informacje. Dzięki temu ludzie niestety lepiej zapamiętują fałszywe wiadomości i częściej udostępniają je w Internecie.

 

Weryfikuj!

 

Eksperci z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK) proponują skuteczny sposób walki z dezinformacją. Należy stosować Zasadę „5xZ”. Na czym ona polega? Musisz zweryfikować:

  • czy źródło jest wiarygodne (np. czy znasz osobiście autora),
  • czy relacja, którą ktoś przedstawia, jest prawdziwa i logiczna,
  • czy inni niezależni autorzy potwierdzają tę samą sytuację,
  • co jest opinią autora, a co jest faktem,
  • czy autor zgłosił sytuację odpowiednim służbom, jeżeli jest to konieczne.

 

W obliczu narastającej fali dezinformacji, zachowajmy szczególną ostrożności podczas przeglądania treści w sieci. Dlatego dbajmy o to, by nasze poglądy opierały się na faktach, a nie na fałszywych narracjach. Bądźmy czujni, pytajmy, weryfikujmy. Razem możemy zwalczyć dezinformację i budować bardziej świadome społeczeństwo.

 

Jak świat obchodzi Świat Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

 

Światowe obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ang. World Information Society Day, ŚDSI) organizuje sam Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, ITU). ITU, założony w 1865 roku, jest najstarszą na świecie organizacją międzynarodową, która standaryzuje i reguluje rynek telekomunikacyjny oraz radiokomunikacyjny.

W tym roku ITU zorganizował rozmowę z ekspertami i innowatorami o tym, jak cyfrowe innowacje wspierają zrównoważony rozwój i powszechny dobrobyt. Więcej informacji o światowych obchodach ŚDSI znajdziesz na stronie wydarzenia (ang.).

 

Jak obchodzimy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce

 

Obchody ŚDSI w Polsce organizuje Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI). ŚDSI od lat jest wyjątkowym festiwalem informatycznym, także i w tym roku PTI przygotowało wiele ciekawych  wydarzeń.

W ramach tegorocznych obchodów 15 maja odbyła się konferencja „Technosfera przemysłu przyszłości – Przełomowe technologie w praktyce”, na której wystąpili eksperci  z różnych dziedzin, aby nakreślić perspektywy rozwoju dla różnych sektorów przemysłu w kontekście przyszłych technologicznych zmian. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była „Wielka Gala Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego”, na której pojawili się wysocy rangą przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu, świata polityki, nauki, biznesu oraz organizacji pozarządowych i mediów.

16 maja zaś odbyła się konferencja „Technosfera Edukacji Przyszłości – Inteligentna Edukacja Cyfrowa”, na której eksperci skoncentrowali się na trzech kluczowych tematach. Najpierw omówili kwestię tego, jakie są niezbędne umiejętności w erze postępującej digitalizacji i jak przygotować społeczeństwo na wyzwania nowej rzeczywistości. Kolejny obszar dyskusji dotyczył kwestii związanych z personalizacją edukacji, analizą danych oraz potencjalnymi wyzwaniami i korzyściami dla systemu edukacyjnego. W ostatniej części konferencji dyskutanci skupili się na tym, w jaki sposób polscy eksperci i instytucje edukacyjne przyczyniają się do światowego postępu technologicznego.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji CC BY-NC-ND 3.0 PL

Grafika ilustracyjna

_

20 maja 2024 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7190249

Skip to content