Świąteczny kiermasz i rodzinne warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

Świąteczny kiermasz i rodzinne warsztaty w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

W niedzielę 10 grudnia w godz. 10.00-15.00 w Muzeum Etnograficznym odbędzie się bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny. Dzień wcześniej, w sobotę 9 grudnia o 16.00, zaplanowano rodzinne warsztaty „Ubierz choinkę obdaruj rodzinkę”. Podczas zajęć prowadzonych przez twórców ludowych wykonane zostaną tradycyjne ozdoby choinkowe.
 
Na kiermasz przyjedzie ponad stu twórców, którzy zaprezentują tradycyjne wyroby rękodzielnicze związane z Bożym Narodzeniem oraz regionalne przysmaki. Na stoiskach zobaczyć będzie można słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Garncarze zaprezentują całą gamę wyrobów ceramicznych, od tradycyjnych glinianych, a także kamionkowych garów, po bogato szkliwione, fantazyjne naczynia. Podziwiać będzie można również wyroby z wikliny, kolorowe łowickie wycinanki, drewniane i szmaciane zabawki oraz oryginalną biżuterię. Miłośnicy tradycyjnych smaków będą mogli zakupić wędliny, miody, chleb na zakwasie, sękacze, pierniki, domowe wypieki i przetwory.
Muzeum Etnograficzne, wpisując się w adwentową tradycję, co roku organizuje również rodzinne warsztaty „Ubierz choinkę obdaruj rodzinkę”,  podczas których uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych od twórczyń ludowych z Kurpiów. Czesława Kaczyńska, Marianna Pokora i Elżbieta Prusaczyk pokażą i nauczą, jak stworzyć misterne cacka  ze słomy, kolorowej bibułki i krepy. Będzie też można wykonać drobne podarunki z kolorowego papieru, pszczelarskiej węzy i opłatka. Tradycja ustawiania w domach w okresie bożonarodzeniowym przystrojonego drzewka sięga na ziemiach polskich XIX wieku. Początkowo na gałęziach świerków, jodeł i sosen wieszano jabłka, orzechy i pierniki. Później zaczęły pojawiać się na choinkach również ręcznie wykonane ozdoby z papieru, bibuły, wydmuszek, słomy i wstążek. Czasem przygotowania zabawek choinkowych, zwanych cackami, był okres adwentu. W trakcie długich zimowych wieczorów cale rodziny zasiadały do stołów, aby wspólnie wycinać i kleić papierowe aniołki, ptaszki, pawie oczka, koszyczki. Na długie nitki nawlekano pociętą słomę, przygotowywano światy z opłatka i malowano łupiny orzechów. Zrobione wcześniej zabawki zawieszano na choinkach w Wigilię.
Bilety na kiermasz dostępne w dniu imprezy: 4 zł – normalny, 2 zł – ulgowy, 8 zł – rodzinny (2+2)
Bilety na warsztaty: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł. Nie są prowadzone zapisy na zajęcia, bilety można zakupić w kasie Muzeum w przedsprzedaży na tydzień przed imprezą.
Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7162050

Skip to content