Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki – przygotowania do świąt czas zacząć

Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki – przygotowania do świąt czas zacząć

Muzeum Okręgowe w Toruniu

25 listopada – w dniu Świętej Katarzyny –  jak co roku chcemy wspólnie świętować
i celebrować jeden, wyjątkowy, typowy toruński piernik zwany… Katarzynką!
Wiodącym tematem festiwalu będzie więc najbardziej kojarzony z Toruniem produkt, będący swoistym znakiem rozpoznawczym miasta. Nawiązujemy w ten sposób do wywodzącego się z okresu średniowiecza kultu św. Katarzyny i rozpoczynamy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Zgodnie ze zwyczajem, w dniu Świętej Katarzyny, patronki m.in. młynarzy, piekarzy, piernikarzy rozpoczynał się wypiek najsłynniejszych toruńskich pierników – Katarzynek. Na ten dzień , jak co roku, Fabryka Cukiernicza „Kopernik” SA przygotowuje limitowaną serię wybornych pierników z ciasta leżakowanego rok i dwa lata. Każdy z gości Muzeum Toruńskiego Piernika ma możliwość degustacji korzennych specjałów dostarczanych wprost z fabrycznej taśmy.

Pozostając w zgodzie z tradycją obchodów ’’Katarzynek’’, proponujemy w udział w spotkaniach przybliżających toruńskie tradycje piernikarskie. Ekspozycje w Muzeum Toruńskiego Piernika udostępnione zostaną bezpłatnie i stanowić będą punkt wyjścia do poznania historii Torunia i życia codziennego jego mieszkańców, zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z produkcją: piekarzy i piernikarzy. Przygotowaliśmy szereg atrakcji: prelekcje, opowieści, wykłady, pokazy, warsztaty wypieku pierników dekoracyjnych. W tym roku nasi Goście mają wyjątkową okazję pracy pod kierunkiem zaproszonego mistrza piernikarskiego z Fabryki Cukierniczej „Kopernik” SA. Zaprezentujemy także opakowania do pierników Katarzynek i opowiemy o tradycjach piernikarskich w Polsce.

Celem piernikowego święta jest popularyzacja piernikarskiego dziedzictwa, ale też pokazanie muzeum, a zwłaszcza Muzeum Toruńskiego Piernika, jako miejsca otwartego, przyjaznego i ciekawego zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki różnorodnym zajęciom, prezentacjom, a także prelekcjom związanym z dziejami piernikarstwa w Toruniu, Polsce i Europie pragniemy pokazać, że piernik – uniwersalny i ponadczasowy symbol Torunia – jest łącznikiem międzypokoleniowym oraz czytelnym symbolem, wyrażającym trwałe i ogólnoludzkie treści.

Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń.  Partnerem Głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Wstęp na Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki jest bezpłatny.


Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki

Termin: 25 listopada 2022 r.

Czas trwania: 10.00–16.00 (w godzinach otwarcia muzeum)

Miejsce: Muzeum Toruńskiego Piernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu,
ul. Strumykowa 4

Koncepcja i opracowanie programu: M. Mikulska-Wernerowicz,
Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa, Muzeum Okręgowe w Toruniu

Do pobrania: program – Świąteczny Festiwal Toruńskiej Katarzynki 2022

18 listopada 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7165162

Skip to content