Świat i okolice | Brazylia indiańska, afrykańska i europejska | Eliasz Chmiel

Świat i okolice | Brazylia indiańska, afrykańska i europejska | Eliasz Chmiel

Dwór Artusa - logo

Brazylia najczęściej kojarzy się z szalonym karnawałem, piłkarzami i ogromnymi plażami. Warto jednak wiedzieć, że posiada również całkowicie odmienne oblicze, które możemy poznać w ramach cyklu „Świat i okolice”.

Dzięki doświadczeniu Eliasza Chmiela już 3 listopada o godz. 18:30 przeniesiemy się w miejsca bardzo odległe od naszej rzeczywistości, takie jak: świat afrobrazylijskich wierzeń i praktyk magicznych, świat Indian Guarani Mbya, „kowbojów” z odległych pustkowi albo koczujących na ulicach „hipisów”. Odwiedzimy zarówno brazylijskie metropolie, jak i małe miasteczka oraz wsie.

Spotkanie będzie nie tylko intrygujące i egzotyczne, ale też edukacyjne, ponieważ poznamy ogólną wizję kulturową Brazylii – opowieści o historii narodu uformowanego z potomków ludności rdzennej, niewolnikach z Afryki, portugalskich kolonizatorach oraz imigrantach z Azji i Europy (w tym także Polaków). Przyroda, karnawał, mentalność, życie codzienne, sytuacja społeczna, a wszystko to ubogacone fotografiami i anegdotkami. Taka dawka wiedzy na pewno zachęci wiele osób do podróży w to niezwykłe miejsce, dlatego dostaniemy również praktyczne wskazówki dotyczące najlepszych celów turystycznych, kalendarza imprez czy informacji o bezpieczeństwie w kraju.

Dodatkowo, dzień później – 4 listopada 2022 roku o godz. 18:30 – w Toruńskim Antykwariacie Księgarskim (ul. Wysoka 16) odbędzie się spotkanie autorskie w ramach promocji nowej książki Eliasza „Rozdroża 1999”.

Eliasz Chmiel – włóczył się po świecie przez dziesięć lat, poszukując nowej ojczyzny. Zanim odnalazł swoje miejsce na Ziemi minęło trochę czasu – nie jest mu obce gastro, paleciak, zachodnie plantacje gruszek, afrobrazylijskie gusła, hip-hopowe bitwy freestyle’owe ani korpo. Dzięki kilku życzliwym zrządzeniom losu obecnie zajmuje się badaniem kultury i literatury Brazylii na Uniwersytecie Wrocławskim. Okazjonalnie chwyta się tłumaczeń – także literackich – z portugalskiego, hiszpańskiego i francuskiego.

Emeryci, renciści, osoby ze szczególnymi potrzebami, uczniowie, studenci – wstęp wolny

Kiedy: 03.11.2022 (czwartek), godz. 18:30

Gdzie: Dwór Artusa

Bilety: 10 zł / normalny

Zakup biletów na stronie Dworu Artusa przez GoOut

28 października 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7308610

Skip to content