Surrealizm i awangarda zagości w salach Muzeum

Surrealizm i awangarda zagości w salach Muzeum

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy kończy serię marcowych wernisaży ekspozycją przygotowaną z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin artysty – Jerzego Tchórzewskiego.

Historycy i krytycy sztuki są zgodni, nie sposób pomylić go z żadnym innym twórcą. Od początku jego malarstwo i grafika stanowiły zjawisko oryginalne, odosobnione w swej lirycznej, choć dramatycznej poetyce. Swoboda i śmiałość rozedrganej, nerwowej kreski to jego znaki szczególne. Mowa o Jerzym Tchórzewskim, malarzu, grafiku, działaczu artystycznym, którego  awangardowe i surrealistyczne prace będzie można oglądać od 22 marca w Galerii Sztuki Nowoczesnej (wernisaż o godz. 18.00, wstęp wolny).

Na wystawie zobaczymy m.in. mające w sobie wiele tajemnicy i trudnej do opisania grozy – pejzaże oraz prace przedstawiające katastroficzną wizję świata – na przykładzie na eksperymentalnego pola trudnej do kategoryzacji techniki monotypii.

„Jako mały chłopiec Tchórzewski widział walki na ulicach, spadające bomby, uczestniczył też w akcjach dywersyjnych AK i obserwował z bliska eksterminację Żydów. Doświadczenia wojenne znalazły odbicie w jego twórczości. Widoki na obrazach nie przypominają żadnego konkretnego miejsca, są raczej swobodną sugestią nieistniejącej przestrzeni kształtowanej zgodnie z kaprysami wyobraźni. W takim otoczeniu pojawiają się także fantastyczne rośliny i stworzenia” – opowiada Kajetan Giziński, kurator wystawy.

Więcej o Jerzym Tchórzewskim

Ekspozycja została zorganizowana z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin malarza, przypadającej w czasie jej trwania. Wystawa powstała dzięki użyczeniu zespołu prac znajdujących się w kolekcji syna artysty, Krzysztofa Tchórzewskiego.

Wystawę będzie można oglądać do  6 maja.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

  • Kuratorskie oprowadzanie po wystawie (19 kwietnia 2018, godz.17.00)
  • Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży (kwiecień 2018)
  • Pokaz techniki monotypii (kwiecień 2018)
  • Projekcja filmu Jerzy Tchórzewski – świadectwo czasu reż. Krzysztof Tchórzewski  (22 kwietnia 2018, godz. 19.00, Kino Orzeł)
  • Monotypia a grafika – panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych grafików i publiczności (kwiecień 2018)
  • Finisaż wystawy: oprowadzanie kuratorskie + otwarte warsztaty technik graficznych: frottage, monotypii oraz linorytu (6 maja 2018, godz. 11.00)

 

Rys: Jerzy Tchórzewski, Bez tytułu 1955 monotypia, papier jasnokremowy 42 x 49,4 cm

Rys. główny: Jerzy Tchórzewski “Podarty świat”, 1953 tusz, papier kremowy 41,6 x 27,2 cm

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7648526

Skip to content