Superbelfrzy – wyjątkowe historie nauczycieli, którzy postawili na relacje

lekcja online

Superbelfrzy – wyjątkowe historie nauczycieli, którzy postawili na relacje

Vulcan logo

Dla wielu uczniów edukacja zdalna trwa od blisko roku. Już w czerwcu 2020 ponad 60% uczniów deklarowało, że wolałoby wrócić do szkoły, niż uczyć się zdalnie*. To tu buduje się prawdziwe relacje – nie tylko w grupie rówieśniczej, ale też na linii nauczyciel-uczeń. Wartości takie jak: wzajemny szacunek, zrozumienie, akceptacja, uważność słuchania drugiego człowieka sprawiają, że szkoła żyje czymś więcej niż tylko programem nauczania. Na tym założeniu oparty został projekt Superbelfrzy, w którym 12 nauczycieli dzieli się swoimi historiami. To opowieści, które inspirują i przywracają wiarę w jakość edukacji w Polsce.

Supebelfrzy to nauczyciele – z małych i dużych szkół w całej Polsce. Łączy ich to, że w swoim życiu zawodowym postawili na relacje. To najistotniejszy element naszego człowieczeństwa i tego, kim staniemy się w przyszłości. Superbelfrzy to także silny przekaz o tym, że nauczyciel to nie zawód, ale misja, której celem jest kształtowanie i pokazywanie wzorców nie tylko uczniom, ale i  rodzicom.

Pomagając nauczycielom w rozwoju kompetencji, od zawsze zwracamy uwagę na obszar wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. To zagadneinie nabiera szczególnego znaczenia teraz, w czasach społecznej izolacji. W ramach Centrum Kompetencji VULCAN startujemy dziś z wyjątkowym projektem, przygotowanym we współpracy z 12 wyjątkowymi nauczycielami z grona Superbelfrów. Każdy z nich opowie wyjątkową historię ze swojego zawodowego życia – czasem podnoszącą na duchu, czasem zmuszającą do refleksji, zawsze jednak bardzo inspirującą. Wszystkie one pokazują, że prawdziwa szkoła to nie budynek czy przepisy, ale ludzie: kompetentni i charyzmatyczni nauczyciele oraz ich uczniowie – mówi Radosław Wiktorski z VULCAN.

Ewa Kempska

Ewa Kempska

W dzisiejszym świecie nie ma prawdziwej edukacji bez budowania wzajemnych relacji. Wszystkie historie udowadniają, jak ważny jest to element, tak na poziomie rówieśników – uczniów, jak i relacji nauczyciel – uczeń, dziecko – rodzic, czy pedagog – rodzic. Jedną z takich opowieści przytacza nauczycielka z Podhala, Pani Ewa Kempska.

Moja historia to coś więcej niż tylko 2 przepisy na obchody Dnia Matki i Dnia Ojca w szkole. To opowieść o budowaniu wzajemnych relacji, zaufaniu, chęci bycia razem uczniów-rodziców-nauczyciela. To pomysł na to, by odejść od sztampowości, od której nasi uczniowie i ich rodzice, podobnie jak my też uciekają – mówi Ewa Kempska. Może ta historia, kogoś z Państwa zainspiruje? Nie chciałabym zdradzać całej historii. Zapraszam Państwa do jej wysłuchania. To, o czym opowiem, wydarzyło się jakiś czas temu w najwyżej położonej szkole w Polsce. Historia ta rozpoczęła się w naszej szkole w Gliczarowie Górnym, a dla samych jej uczestników niespodziewanie  zakończyła się na Krupówkach. I jak się już w trakcie jej trwania okazało, w bardzo niesprzyjającym czasie, zwłaszcza dla wszystkich tatusiów-dodaje nauczycielka. Hmm… czy wszystko się udało? Posłuchajcie i przekonajcie się Państwo sami – dodaje nauczycielka.

Projekt ma jeszcze jeden strategiczny cel. Pokazanie tego, co jest w szkole ważne i wartościowe, zamiast mówienie o tym, co złe i niewłaściwe. Takie podejście inspiruje nauczycieli i rodziców do tego, żeby nie chodzili na skróty w myśl starego powiedzenia “chcesz mieć rację, czy relację.”

Inicjatorem projektu jest VULCAN – największy w Polsce edu-tech z kompleksową i innowacyjną ofertą aplikacji chmurowych oraz szkoleń dla szkół, przedszkoli i samorządów. Firma stawia na propagowanie najlepszych rozwiązań technologicznych w edukacji oraz wspiera nauczycieli w rozwijaniu ich kompetencji, poprzez wprowadzenie nowatorskiej oferty szkoleń abonamentowych w ramach Centrum Kompetencji VULCAN – platformy wsparcia dla jednostek oświatowych (nauczycieli, dyrekcji, administracji samorządowej) oraz Centrum Usług Wspólnych.

Inspirującej historii opowiedzianej przez Ewę Kempską można posłuchać za darmo na stronie https://ck.vulcan.pl/. Wystarczy przy rejestracji podać kod: e539a3ed.

*Badanie VULCAN, przeprowadzone w czerwcu 2020, na próbie 4958 uczniów.

O VULCAN

Spółka posiada ponad 30-letnie doświadczenie zarówno we wsparciu indywidualnych placówek oświatowych, gmin jak i w realizacji największych projektów edukacyjnych w Polsce. VULCAN dostarcza zintegrowany system ERP w obszarze zarządzania finansami oraz HR. Jest wiodącym dostawcą systemu rekrutacyjnego Nabór, jednego z najpopularniejszych dzienników elektronicznych UONET+ oraz systemu bibliotecznego MOL NET+. Spółka ustanawia standardy branżowe jak aplikacja Plan lekcji czy system do planowania organizacji oświaty i budżetu Sigma. Obecnie VULCAN obsługuje kilkanaście tysięcy polskich szkół i samorządów, a liczba użytkowników sięga kilku milionów. VULCAN jest częścią grupy wydawniczej Nowa Era sp. z o.o. – największego w Polsce wydawnictwa edukacyjnego.

17 maja 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7131146