Stypendium „Endeavour” – spełnij swoje marzenie o byciu astronautą!

Stypendium „Endeavour” – spełnij swoje marzenie o byciu astronautą!

Polska Agencja Kosmiczna POLSA - logo

Trwa nabór wniosków do konkursu „Endeavour” organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną. Inicjatywa otwiera przed polskimi uczniami szansę na udział w tygodniowym szkoleniu w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Stanach Zjednoczonych. Zajęcia będą odbywały się w lipcu 2024 r.

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do 30 listopada br.

„Endeavour” – zostań naukowcem, inżynierem, odkrywcą, kosmonautą

Stypendium „Endeavour” to międzynarodowa inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podjęcia kariery: naukowców, inżynierów oraz odkrywców. Jest przyznawane od 2019 roku. Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Singapuru, Australii i Bahrajnu. W tym roku taką szansę otrzymali również Polacy. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybranych 4 przedstawicieli naszego kraju, którzy będą szkolili się u najlepszych specjalistów z branży kosmicznej.

Tygodniowe szkolenie odbędzie się w lipcu 2024 roku w Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Huntsville w stanie Alabama. Warto dodać, że w amerykańskim centrum szkoleniowym do tej pory przeszkolono ponad 900 tys. osób, z których kilka zostało astronautami.

Organizator pokrywa wszystkie wydatki za dojazd, pobyt i praktyczne zajęcia w ośrodku.

Inicjatorem programu był płk Alfred Worden – astronauta, członek załogi misji Apollo 15, która w 1971 r. wylądowała na powierzchni Księżyca, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii oraz matematyki.

Terminy i ważne informacje

Konkurs jest skierowany do uczniów w wieku 15-18 lat. Jego celem jest rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania naukami ścisłymi, wskazanie na interdyscyplinarność branży kosmicznej oraz zachęcenie do podjęcia pracy w polskim sektorze kosmicznym.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu maksymalnie 2-minutowego filmu, w którym uczeń przedstawi przedmiot swoich badań, problem naukowy, prowadzony projekt lub obszar zainteresowań.

Uczestnicy mogą zgłaszać swoje prace w jednej z dwóch kategorii: naukowej i pozanaukowej. Kategoria naukowa obejmuje dziedziny: nauki ścisłe, nauki inżynieryjne, a pozanaukowa – nauki humanistyczne, kultura i sztuka oraz sport.

Zgłoszenia wraz z filmami należy przesyłać do 30 listopada br.  Na początku stycznia 2024 r. opublikowane zostaną wyniki, które wskażą 20 finalistów, po 10 z każdej kategorii.

Finał konkursu odbędzie się 15 stycznia 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik. Finaliści będą musieli przekonać jury, że są najlepszymi polskimi kandydatami do udziału w szkoleniu.

Nabór polskich kandydatów do stypendium poprowadzi Polska Agencja Kosmiczna.

Organizatorzy

Organizatorem programu jest fundacja Al Worden Endeavour Scholarship, a partnerami polskiej edycji są Targi Kielce oraz Polska Agencja Kosmiczna. Partnerem merytorycznym finału jest Centrum Nauki Kopernik.

Szczegóły konkursu, zasady naboru na stronie POLSA.

Regulamin konkursu

_

8 listopada 2023 r.

 

 

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7181761

Skip to content