Stypendia dla najlepszych uczniów

Stypendia dla najlepszych uczniów

Województwo Kujawsko-PomorskieMają bardzo dobre oceny na świadectwie, wygrywają konkursy, biorą udział w olimpiadach. Ponad półtora tysiąca uczniów z naszego regionu otrzyma stypendia w ramach trzech marszałkowskich programów edukacyjnych „Prymus Kujaw i Pomorza”,  „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II”. Najlepsi otrzymają 5 tysięcy złotych rocznie.

– Dobra edukacja to klucz do dobrej przyszłości. Samorząd województwa przykłada dużą wagę do jakości kształcenia i czyni bardzo wiele, by związane z kształceniem wydatki nie obciążały nadmiernie budżetów rodzin, zwłaszcza tych mniej zamożnych. Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Prymus Kujaw i Pomorza

To już piąta edycja programu. W ramach czterech poprzednich z pomocy skorzystało blisko 5 tysięcy młodych ludzi. Marszałkowskie wsparcie skierowane jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych, liceów, techników i szkół branżowych z województwa kujawsko-pomorskiego, uzdolnionych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki oraz przedsiębiorczości.

W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafi do 644 młodych ludzi. Wśród nich jest 211 uczniów szkół podstawowych i 433 szkół ponadpodstawowych. Otrzymają oni stypendia na okres 10 miesięcy, maksymalna łączna kwota wsparcia to 5 tysięcy złotych, czyli 500 złotych miesięcznie (wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę). Najliczniej reprezentowane szkoły to Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy i IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu. Wśród placówek, które mają co najmniej 10 stypendystów są szkoły z Inowrocławia (II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej) oraz Włocławka (I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej).

Listy stypendystów w podziale na powiaty:

 

Humaniści na start

W ramach tegorocznego projektu stypendium otrzyma 400 uczniów z regionu. W tym programie o wsparcie mogli się ubiegać uczniowie dwóch ostatnich klas szkół podstawowych i liceów, którzy uzyskali dobre oceny w zakresie nauk humanistycznych oraz osiągnęli sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Wśród stypendystów jest 48 uczniów podstawówek oraz 352 licealistów.

Młodzi ludzie otrzymają stypendia na okres 10 miesięcy, maksymalna łączna kwota wsparcia to 4 tysiące złotych, czyli 400 złotych miesięcznie (wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę). Najliczniej reprezentowane szkoły to Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu.

Listy stypendystów w podziale na powiaty:

 

Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza II

Program adresowany jest do utalentowanych uczniów klas drugich i wyższych techników oraz szkół branżowych I stopnia w regionie.  W roku szkolnym 2020/2021 wsparcie trafi do 500 uczniów ze szkół w regionie. Wśród stypendystów jest 350 uczniów techników oraz 150 uczniów szkół branżowych I stopnia. Uczniowie otrzymają stypendia na okres 10 miesięcy, maksymalna łączna kwota wsparcia to 5 tysiące złotych, czyli 500 złotych miesięcznie (wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę). Najliczniej reprezentowane szkoły to Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie w powiecie chełmińskim, Zespół Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu oraz Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim w powiecie golubsko-dobrzyńskim.

Listy stypendystów w podziale na powiaty:

 

Wszystkie trzy marszałkowskie programy stypendialne finansujemy w oparciu o środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu samorządu województwa.

Marszałkowskie projekty edukacyjne w liczbach:

  • 1544 uczniów otrzyma stypendia w roku szkolnym 2020/2021 w ramach trzech marszałkowskich programów stypendialnych;
  • 500 złotych – to maksymalna miesięczna kwota wsparcia, która trafi na konto stypendysty;
  • uczniowie otrzymają do 5 tysięcy rocznie.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646141

Skip to content