Styczeń w Muzeum

krajobraz zimowy: stare chaty wśród drzew

Styczeń w Muzeum

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zaprasza do udziału w wydarzeniach zaplanowanych na styczeń oraz prezentuje swoją ofertę edukacyjną.

Aranżacje świąteczne we wnętrzach chałup w Parku Etnograficznym w Toruniu

  • Park Etnograficzny w Toruniu (do 7 stycznia, niedziela):

Wigilia na KujawachBoże Narodzenie w Borach TucholskichSylwester i Trzech Króli na KociewiuPrzygotowywanie maszkar i strojów kolędniczych na Kaszubach.

  • Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (do 7.01):

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w rodzinie menonickiej na początku XX w. – zagroda z Niedźwiedzia, Wigilia w rodzinie protestanckiej pochodzenia niemieckiego w latach 30 XX wieku – zagroda z Kaniczek.

Jarmark żywności ekologicznej, 13 stycznia, sobota, godz. 9.00–12.00

Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum

14 stycznia, niedziela godz. 12.00 – 14.00

RegeneracJA

Jedenaste spotkanie wytchnieniowe dla kobiet (od lat 16). W styczniu spotkamy się na wystawie Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950), by powoli i uważnie poznawać jej część poświęconą dawnym wiejskim sklepikom. Odkryjemy, jakie towary można było w nich nabyć i za co. Dowiemy się jak wyglądały przodkinie elektronicznej wagi i kasy fiskalnej. Będzie to również okazja, by obejrzeć „rarytas” w muzealnych kolekcjach – kompletny dystrybutor do nafty. Nieśpiesznie zagłębimy się także w świat dawnych reklam. Na koniec zrelaksujemy się w przestrzeni ekspozycji, dla chętnych na matach (prosimy o przyniesienie własnych) i pod kocykami.

Miejsce: Arsenał, parter – zbiórka przy kasie Muzeum. Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 15 zł  do nabycia w przedsprzedaży od 28 listopada (również online) oraz w dniu imprezy w kasie Muzeum | Liczba miejsc ograniczona.

16 stycznia wtorek, godz. 10.00 – 11.30 

Etnowyprawka Malucha: ZIMA!

Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” adresowanego do małych dzieci (od 6 miesiąca do 3 roku życia) i ich opiekunów. W styczniu ruszymy tropem zimy. Zajrzymy na wystawę Tajemnice codzienności…, gdzie poszukamy szopek i kolędniczych akcesoriówSprawdzimy jak się mruży oczy, kiedy szaleje śnieżna zamieć, a także jak topi się w rączce lód. Będzie czas na zabawę w kulig. Posłuchamy ciszy, zrobimy wielki kolędniczy hałas i zaśpiewamy kolędę.

Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie.

Sala edukacyjna. Bilety: 30 zł (dziecko + 1 opiekun). Zapisy od 9 do 14 stycznia: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka) | Liczba miejsc ograniczona.

26 stycznia, piątek, godz. 18.00–20.00 

Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach wydanej przez wydawnictwo Marginesy w 2023 roku.

Dzięki mrówczej pracy i niezwykłemu talentowi literackiemu autorki, powstała wstrząsająca książka o realiach życia wiejskich kobiet w Polsce okresu dwudziestolecia międzywojennego. Joanna Frydryszak-Kuciel przywróciła zbiorowej pamięci chłopskie przodkinie większości Polek i Polaków.

Prowadzenie Olga Kwiatkowska. Partner wydarzenia Księgarnia Kafka i Spółka, w trakcie spotkania będzie można nabyć książkę naszej gościni.

Sala widowiskowa. Wstęp wolny.

NA ZAMÓWIENIE

Możliwość skorzystania z usługi przewodnika:

Możliwość zwiedzania wystawy Tajemnice codzienności… z questingiem pt. „Pamiętnik”. Questing to rodzaj interaktywnej gry edukacyjnej, której zagadki i rebusy rozwiązać należy szukając odpowiedzi w przestrzeni ekspozycji. Zadania podjąć się można w dowolnym czasie, samodzielnie, z rodziną lub w małych grupach. „Pamiętnik” otrzymać można wraz z biletem wstępu na wystawę. Czas gry to ok. 1 godz. 15 min.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE W TORUNIU

Dla grup

Tradycja w małym paluszku

Warsztaty dla grup przedszkolnych (dzieci powyżej 4 lat). Dzieci poznają ludowe tradycje związane z okresem karnawału oraz wykonują maski kolędników. Materiały zapewnia organizator. Miejsce: wystawa Tajemnice codzienności… i sala edukacyjna. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

Tradycja w garści 

Warsztaty dla grup na różnych etapach edukacji szkolnej. Dzieci poznają ludowe tradycje okresu karnawału oraz wykonują maski kolędników. Materiały zapewnia organizator. Miejsce: Wystawa Tajemnice codzienności… i sala edukacyjna. Koszt udziału: 16 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

Z tradycją za pan brat

Warsztaty dla grup dorosłych. Uczestnicy poznają ludowe tradycje okresu karnawału oraz wykonają akcesoria kolędników. Miejsce: wystawa Tajemnice codzienności… i sala edukacyjna. Materiały zapewnia organizator. Koszt udziału: 20 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

Muzeum-panaceum

Spotkania na zamówienie dla grup osób 55+. Tematyka ustalana przy zgłoszeniu. Bilety: 10 zł/os. Czas trwania zajęć ok. 60 minut.

100 lat temu na wsi

Impreza rekreacyjno-edukacyjna. Uczestnicy poznają tradycje karnawałowe dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy Tajemnice codzienności… lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe.

Bilet: 25 zł/os. | z poczęstunkiem 32 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 90 minut.

Spotkanie z polską kulturą ludową (ENG)

Impreza rekreacyjno-edukacyjna dla grup obcokrajowców i mieszanych. Uczestnicy poznają tradycje dawnych mieszkańców wsi na Kujawach i Pomorzu. W programie zwiedzanie wystawy Tajemnice codzienności… lub Parku Etnograficznego w Toruniu i praktyczne elementy warsztatowe.

Bilet: 30 zł/os. | z poczęstunkiem 37 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 120 minut.

Dla szkół

Od adwentu do Trzech Króli (do 5 stycznia) 

Zajęcia na temat bożonarodzeniowych tradycji Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia. Uczestnicy zwiedzają świąteczne aranżacje w chatach oraz śpiewają ludową kolędę lub wykonują „cacko” na choinkę.

Miejsce: Park Etnograficzny i sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 75 minut.

Od Trzech Króli do zapustów (od 9 stycznia)

Co przynosi bocian, a co koza? Czy kolędy śpiewa się tylko zimą? Do czego przebierańcy używają larw i maszkar? Uczestnicy poznają tradycje ludowe okresu karnawału, odtwarzają dawne zwyczaje kolędnicze. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 75 minut.

Miejsce: Tajemnice codzienności… i sala edukacyjna. Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników).

W dawnej szkole wiejskiej 

Uczestnicy poznają życie swoich rówieśników sprzed ponad stu lat. Próbują pisania stalówką w obsadce, użycia tabliczek łupkowych oraz liczenia na liczydleMiejsce: wystawa Tajemnice codzienności... Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 75 minut.

Technika w domu 100 lat temu

Uczestnicy poprzez aktywne zwiedzanie poznają dawne wiejskie udogodnienia techniczne. Dowiadują się jak nasi przodkowie przygotowywali posiłki, prali ubrania i oświetlali swoje domy.

Miejsce: Wystawa Tajemnice codzienności... Bilety: 10 zł/os. | opiekunowie gratis (1 opiekun na 10 uczestników). Czas trwania zajęć ok. 75 minut.

OLENDERSKI PARK ETNOGRAFICZNY W WIELKIEJ NIESZAWCE

DLA PRZEDSZKOLI

Mali osadnicy – spotkania dla dzieci w wieku przedszkolnym to połączenie zwiedzania olenderskich zagród z działaniami twórczymi. Styczeń spędzimy pod znakiem światła i ciepła, dowiemy się jak mieszkańcy zagrody z Niedźwiedzia radzili sobie bez elektryczności i centralnego ogrzewania oraz samodzielnie wykonamy świeczki z wosku pszczelego. Koszt: 16 zł od uczestnika, dzieci powyżej 4 lat, grupy do 30 os. Kontakt: tel.: 690 635 561, e-mail: ope@etnomuzeum.pl

DLA SZKÓŁ

Zima zła

Podczas spotkania spróbujemy wcielić się w rolę dawnych gospodarzy. Dowiemy się jak poradzić sobie, kiedy w domu brak elektryczności i centralnego ogrzewania. Odwiedzimy zagrodę z Niedźwiedzia i sprawdzimy jakie prace wykonywali mieszkańcy w długie zimowe wieczory i co koniecznie trzeba było przygotować aby zabezpieczyć się przed zimnem i ciemnością. Poznamy różne sprzęty i akcesoria związane z oświetleniem i ogrzewaniem oraz samodzielnie wykonamy świece z pszczelego wosku. Bilety: 8 zł od uczestnika, grupa do 30 os.

Zimowe wieczory

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się co dawniej robiły dzieci w długie zimowe wieczory, kiedy szybko zapadały ciemności a na dworze szala śnieżna zadymka. Jak radziły sobie z nudą kiedy brak było dzisiejszych nowinek technologicznych i jak wyglądały ich dawne zabawki.

Bilety: 10 zł od uczestnika, grupa do 30 os. Zapisy: tel.: 690 635 561, e-mail: ope@etnomuzeum.pl

3 stycznia 2024 r.

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7185056

Skip to content