Startujemy! EDU.NID.PL – ciekawie uczymy o dziedzictwie

Nowy portal edu.nid.pl

Startujemy! EDU.NID.PL – ciekawie uczymy o dziedzictwie

Narodowy Instytut Dziedzictwa NID logo

Co to jest dziedzictwo, jakie mamy rodzaje zabytków, co oznacza niematerialne dziedzictwo kulturowe – takie pytania zadają Wam dzieci, uczniowie, podopieczni? Spieszymy z pomocą! Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił portal EDU.NID.PL, który odpowie na każde tego typu pytanie, pomoże w edukacji, zachęci do zgłębiania wiedzy i wreszcie zaszczepi w każdym chęć poznawania historii i kultury własnego regionu i Polski.

Nowy portal edu.nid.pl

Projekt “Lato z wielokulturowym dziedzictwem”, Fundacja “Oikonomos”, fot. Tomasz Maria Prokop

Portal EDU.NID.PL powstał, aby wesprzeć nauczycieli i edukatorów w ich pracy. Szybko okazało się jednak, że jest skarbnicą wiedzy nie tylko dla zawodowych edukatorów, ale również dla rodziców i opiekunów szukających inspiracji i ciekawych pomysłów na zabawy z dziećmi czy warsztaty z młodzieżą i dorosłymi. Na portalu można znaleźć materiały o lokalnym dziedzictwie, filmy, scenariusze lekcji o architekturze czy nawet pomysły na gry terenowe. Udostępnione materiały podpowiedzą, jak zorganizować atrakcyjną wycieczkę, poznać najbliższą okolicę czy ciekawie spędzić czas w otoczeniu zabytków w gronie rodziny. Dostępna na stronie wyszukiwarka pozwala ograniczyć wybór do konkretnych rodzajów materiałów, tematyki i grupy docelowej. Odwiedzając zakładkę „Baza wiedzy”, poznamy podstawowe, ale nie zawsze oczywiste definicje i informacje o dziedzictwie – m.in. nauczymy się, jak rozróżniać rodzaje zabytków; dowiemy się, jakie są podstawowe pojęcia archeologiczne i czym są archiwa społeczne. Praktycznym rozwiązaniem jest również zakładka z kalendarzem, zapowiadająca nadchodzące wydarzenia związane z dziedzictwem – wystarczy wybrać w wyszukiwarce termin, rodzaj wydarzenia, region, a także grupę odbiorczą. Zakładka „Inspiracje” gromadzi natomiast informacje i relacje z najciekawszych minionych wydarzeń, które mogą być kopalnią pomysłów do przeprowadzenia warsztatów, zorganizowania wystawy czy konkursu tematycznego.

Nowy portal edu.nid.pl

Obóz dla wolontariuszy w projekcie “Kultura drewna”, Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn-Papiernia”, fot. Tomasz Maria Prokop

Udostępniane na platformie materiały zostały zebrane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z ogólnopolskimi instytucjami kultury, muzeami i organizacjami pozarządowymi. Ilość materiałów na stronie nie została wyczerpana, gdyż – jak podkreśla Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia o Dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa – strona edu.nid.pl nie tylko gromadzi, ale również upowszechnia wiedzę o dziedzictwie. – Codziennie na portal dodajemy nowe treści, wydarzenia, definicje czy inne atrakcyjne informacje, które kierujemy do każdego, kto jest miłośnikiem historii, kultury bądź zawodowo poświęca swój czas na popularyzację dziedzictwa kulturowego. I dodaje – Zapraszamy wszystkie instytucje zaangażowane w edukację o dziedzictwie, aby dzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz przekazywały materiały i informowały nas o planowanych wydarzeniach, abyśmy mogli je dalej upowszechniać.

Portal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, działa także w wersji mobilnej na telefonach, smartfonach i tabletach. Za projekt i realizację odpowiada studio Openform.

Strona EDU.NID.PL powstała w ramach „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”, którego jednym z celów jest zwiększenie świadomości potrzeby poznania i ochrony dziedzictwa kulturowego przez młode pokolenie. Krajowy program realizuje tym samym zapisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.

***

Narodowy Instytut Dziedzictwa to instytucja kultury, będąca eksperckim centrum doradczym dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. NID jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Do zadań Instytutu należy gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków.

Zdjęcie gł.: Pomnik Historii Zespół pałacowo-parkowy w Krasiczynie, fot. P. Sekuła / zabytek.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7036128