Starożytny market w Biskupinie

Starożytny market w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na XXIV Festyn Archeologiczny pod tytułem „Archeomarket”. Od wymiany po stragany”, który rozpocznie się w sobotę (15 września). Tegoroczna edycja festynu pozwoli zobaczyć, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu i żelaza po wczesne średniowiecze.

Jak co roku organizatorzy proponują niezwykle interesujący temat przewodni festynu. Tym razem będzie to historia handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Dowiemy się między innymi, jak wyglądały pierwsze monety i gdzie przebiegały szlaki handlowe. Jestem przekonany, że zabawa będzie przednia, a przy okazji rozwijająca i poszerzająca horyzonty  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przez dziewięć dni (zakończenie 23 września) muzeum będzie tętnić życiem. Dowiemy się jak wyglądała wymiana „towar za towar”, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie. Będzie można również zobaczyć wymianę dyplomatycznych darów między europejskimi władcami, a także wymianę idei, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturowy dawnych mieszkańców Starego Kontynentu.

Dodatkową atrakcją będą inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Sam Mieszko I stanie przed młodym cesarzem Ottonem III i podaruje mu niezwykły dar w postaci wielbłąda. Zostanie otwarty „Archeomarket”, gdzie prezentowane będą wzorowane na zabytkach towary. Nie zabraknie również kina z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej oraz strefy zabaw z dawnymi grami i zabawami. Ponadto odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy i degustacje dawnej kuchni. W pawilonie muzealnym można będzie zwiedzać towarzyszącą festynowi wystawę „Od wymiany po stragany”, czyli kompendium wiedzy na temat historii handlu w Europie od epoki kamienia po wczesne średniowiecze, szczególnie na terenach dzisiejszej Polski.

Więcej informacji o festynie znajduje się na stronie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Andrzej Goiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6890022