29 paź „Środowe spotkania z historią wojskowości” – historia toruńskich fortów reditowych
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zapraszają 30 października br. o godz. 17.30 na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!
Tym razem przybliżymy historię toruńskich fortów reditowych i zaprezentujemy rezultaty prac polegających na przygotowaniu pięciu wizualizacji wybranych obiektów fortecznych oraz wykonanie wydruku 3D Koszar Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń, zrealizowanych przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pierwsze toruńskie forty, budowane do połowy XIX w., znacząco różniły się od tych, które znamy z zewnętrznego pierścienia umocnień Torunia. Głównym elementem obronnym starszego typu fortu był wolnostojący blok koszarowo-bojowy, nazywany reditą. Jego zadaniem była obrona dzieła podczas bezpośredniego szturmu na jego wały i dziedzińce.
W Toruniu do fortów reditowych zaliczamy trzy obiekty: Fort Jakuba, Przyczółek Mostowy i Fort Kolejowy. Dzieje tych budowli, niezwykle ważnych historii fortyfikacji, przybliży Adam Kowalkowski – na co dzień adiunkt w Muzeum Twierdzy Toruń, a w wolnych chwilach przewodnik po mieście i jego umocnieniach oraz pasjonat historii Torunia.
Podczas wykładu zaprezentujemy wyniki prac polegających na przygotowaniu i wykonaniu modeli 3D pięciu obiektów reprezentujących różne sposoby budowy toruńskich XIX-wiecznych fortyfikacji.
Będą to:
- Koszary Bramy Chełmińskiej (siedziba Muzeum Twierdzy Toruń);
- Fort Jakuba;
- Przyczółek Mostowy;
- Schron artyleryjski;
- Batalionowy schron piechoty
- Hangar Zachodni.
Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości”
Termin: 30 października 2024 r., godz. 17.30
Prowadzący: Adam Kowalkowski
Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń
29 października 2024 r.