Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XV – forty piechoty Twierdzy Toruń

Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XV – forty piechoty Twierdzy Toruń

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego, zaprasza 31 maja 2023 r. o godz. 17:30 na piętnastą odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Tym razem, w związku z wydaniem kolejnego tomu albumu poświęconego toruńskim fortyfikacjom „Forty piechoty Twierdzy Toruń”, zapraszamy na wykład poświęcony tym właśnie obiektom. Przed rozpoczęciem zapraszamy do zakupu wydawnictwa w promocyjnej cenie.

Podczas spotkania przybliżymy uczestnikom dzieje wszystkich sześciu fortów piechoty, których budowa pod koniec lat 80. XIX w. stworzyła z Torunia potężną twierdzę, znaną w całej Europie. Omówimy założenia, jakimi kierowano się podczas opracowywania koncepcji dzieła piechoty, różnice w konstrukcji poszczególnych obiektów oraz ich historię na przestrzeni ostatnich 140 lat. Wyjaśnimy też, jak to się stało, że dwa z nich (Forty III i X) zaliczono do tego szacownego grona, pomimo tego, iż fortami wcale nie są.

Spotkanie poprowadzi nasz etatowy pracownik, Adam Kowalkowski – wojskoznawca, specjalista w dziedzinie pruskich fortyfikacji, a także przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.

„Środowe spotkania z historią wojskowości” to cykl wykładów odbywających się w Muzeum Twierdzy Toruń w każdą ostatnią środę miesiąca i przybliżających uczestnikom spotkań tematy związane z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym oraz wydarzeniami wojskowymi i militarnymi z historii Torunia.

Wszystkich chętnych, chcących poznać ciekawostki związane z toruńskimi fortami, zapraszamy w środę 31 maja o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Wstęp jest wolny.

 

27 maja 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7039292