Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XIII – „Zanim powstał KS Apator, wojskowe historie z dziejów toruńskiego żużla”

Środowe spotkania z historią wojskowości cz. XIII – „Zanim powstał KS Apator, wojskowe historie z dziejów toruńskiego żużla”

Muzeum Okręgowe w ToruniuMuzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”.  Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy o toruńskim żużlu i jego wojskowych korzeniach. 

Historia żużla w naszym mieście sięga czasów przedwojennych. Mało kto jednak wie, że wielu spośród czołowych zawodników tamtych lat było wojskowymi. Po 1945 roku reaktywowany klub zaczął podlegać pod zrzeszenie Gwardia, ale akcentów związanych z wojskiem nie brakowało także wtedy, nie mówiąc już o przełomie lat 50. i 60., gdy torunianie ścigali się pod szyldem Ligi Przyjaciół Żołnierza. Żużel to najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Toruniu, ale jego historia to nie tylko Apator – na spotkaniu opowiemy, co działo się przed powstaniem klubu przy zakładzie i jakie były związki żużla z wojskiem.

O wszelkich wojskowo-żużlowych ciekawostkach opowie Daniel Ludwiński – przewodnik miejski po Toruniu, ale przede wszystkim dziennikarz sportowy redakcji „Nowości”, autor książki „Od dirt-tracku do Motoareny”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę, 29 marca o godzinie 17:30, do Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Fot. autor: Adam Kowalkowski, Muzeum Okręgowe w Toruniu

22 marca 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7164569

Skip to content